آشنایی با طرح و نقش فرش ایرانی

ایران کشوری است که قدمت بسیاری دارد و همینطور در تولید فرش در کنار قدمت، جایگاه بالایی نیز دارد. یکی از دلایل این شهرت فرش های ایران، طرح ها و نقش های بکار رفته در آن هاست که این طرح ها در تولیدات نقاط مختلف کشور با توجه به فرهنگ آن ها متفاوت است.
در این مقاله می خواهیم شما را با انواع طرح و نقش فرش ایرانی آشنا کنیم.

در نقشه کشی فرش از چه چیز هایی بهره می گیرند؟

ریشه ی طرح فرش ایرانی در فرهنگ، دین، مذهب، آثار باستانی و اصالت ایرانی است.
طرح فرش ایرانی از اشکال هندسی، بناها، منظره ها، کاشی کاری ها و… الهام گرفته شده. برای آشنایی بیشتر با انواع طرح و نقش فرش این مطلب را بخوانید.

طرح افشان

این طرح به گونه ای است که تمام نقوش به کار رفته در آن به طور کامل با یکدیگر در ارتباط هستند. بطوری انگار طراح به هنگام کشیدن نقش ها قلم را از روی کاغذ بر نداشته است. اصول قرینه در این فرش هیچ جایی ندارد و افشان دسته گلی ، افشان حیوان دار، افشان ترنجی ، افشان ختایی و … از انواع این طرح می باشند .

فرش طرح شاه عباسی

همانطور که می توانید از نامش متوجه شوید این طرح فرش بر مبنای گل های مشهور شاه عباسی می باشد. در این طرح فرش از طرح های اسلیمی، بندهای ختائی یا مخلوط از هر دو طرح به کار رفته است.

فرش طرح و نقش اسلیمی

شکل اصلی این طرح را شاخه‌ هایی تشکیل می دهند که در میان برپ ها پیچیده شده اند. این شاخه‌ها در واقع طرح درخت هستند. فرش طرح اسلیمی انواع بسیار زیادی دارد و معمولاً در بیشتر قالب‌ها این طرح تکرار می‌ شود اما در بعضی فرش‌ها این طرح ثابت می باشد. این طرح از نظر تغییرات به چند دسته تقسیم شده است که عبارتند از: طرح اسلیمی بندی، طرح اسلیمی شکسته، طرح اسلیمی دهان اژدها، اسلیمی لچک ترنج، اسلیمی ترنج دار و اسلیمی ماری.

فرش های طرح بته جقه ای

این طرح الهام گرفته از درخت سرو است. اگر در این طرح دقت کنید بته هایی که به درخت سرو شباهت دارند و سر نسبتا کجی دارند را می بینید که به بته جقه شهرت دارند. طرح بته جقه در فرش انواع مختلفی نیز دارد که از مهم ترین آنها می توان به بته شاخ گوزن ، بته لچک ترنج ، بته افشاری و بازو بلندی ، بته ترمه ، بته قلمکار اصفهان ، هشت گل ، بته میر شکسته ، بته بادامی و غیره اشاره کرد.

فرش های طرح شکارگاهی

در این طرح لحظه ی شکار به نمایش داده شده است و اگر به این فرش نگاه کنید شکارچیان را در حال شکار انواع حیوانات مشاهده می کنید و نقش هایی از درختان نیز در این طرح وجود دارد.
از انواع طرح های شکارگاه، شکارگاه درختی ، شکارگاه ترنج دار ، شکارگاه قابی ، شکارگاه لچک ترنج و شکارگاه سراسری هستند.

فرش طرح خشتی

در زمینه فرش طرح خشتی اشکالی قاب مانند را می بینیم که کاملا منظم کنار همه چیده شده اند و درون آن ها با اشکال مختلف پر شده است. گروه های طرح خشتی عبارتند از قابی اسلیمی ، قابی قرآنی یا ستونی.

فرش طرح محراب

مبنای اصلی این طرح از نقشه فرش محراب گرفته شده است که با تزئین محراب با قندیل و گلدان گل یا درخت های کوچک تمامی فرش در بر گرفته می شود. انواع نقشه های این طرح محرابی قندیلی ، محرابی درختی و گلدانی می باشد.

فرش طرح ریزماهی

از قدیمی ترین طرح های فرش ایرانی می توان به طرح ریزماهی اشاره کرد که بسیار هم پرفروش است. این طرح از یک واگیره آغاز می شود و در طول و عرض فرش ادامه می یابد. در این نقشه قالی یک حوض با چهاربرگ، ماهی در اطراف آن قابل مشاهده است و در هر نقطه از ایران به اسم خاصی مشهور است. مهم ترین آن عبارتند از: ماهی هراتی ، ماهی فراهان ، ماهی زنبوری ، زیره ماهی ، ماهی کردستان.

فرش طرح هندسی

در این نقشه از فرش از خطوط زاویه دار , دورانی و قوسی شکل و همچنین اشکال هندسی استفاده می شود.انواع فرش با طرح هندسی، هندسی محرمات ، هندسی جوشقانی ، هندسی شاخه شکسته ، هندسی کف ساده ، هندسی ستاره ، هندسی خاتم شیرازی.

فرش طرح تلفیقی

با توجه به طرح و نقش فرش های بالا گروهی دیگر نیز وجود دارد که از مخلوط و به کار گیری طرح های دیگر به وجود می آیند که به آنها فرش تلفیقی می گویند و انواع مختلفی از جمله ، تلفیقی لچک ترنج ، تلفیقی ساده ، تلفیقی دور نما ، تلفیقی ترنج دار ، تلفیقی قاب فابی ، تلفیقی بند اسلیمی و غیره دارد.

در فروشگاه زیراگ میتوایند انواع طرح و نقش فرش ماشینی ایرانی بصورت فرش ۷۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش گل برجسته را مشاهده، انتخاب و خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق راه های ارتباطی در صفحه ی تماس با ما، سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست