از آغاز تا حال فرش ماشینی کاشان

صنعت فرش کاشان

ابتدا فرش ماشینی کاشان بین مردم جا نیافتاده و نا آشنا بود تا زمانی که با طرح های زیبا و دست بافت گونه به بازار ارائه شد و با قیمت مناسبی که داشت باعث شد مردم بیشتر از قبل به این فرش ها روی بیاورند و از آن استفاده کنند.
صنعت فرش ماشینی کاشان از سال ۱۳۶۵ در تولیدات خود تحولات و پیشرفت های اساسی را ایجاد و آغاز کرده، که همین امر باعث شده که در حا حاضر بیش از ۷۰۰ تولیدی کوچک و بزرگ فرش ماشینی کاشان در همین شهر مشغول به بافت و تولید انواع فرش های ۷۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و گل برجسته باشند.

 

پیشینه و تمدن

کاشان در مرکز کشور ایران و در شمال شهر بزرگ اصفهان قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین شهرهای کشورمان ایران است. این شهر یکی از مهدهای تمدن در ایران است و قدمت قسمت هایی از شهر سیلک که در فاصله ی نزدیکی با شهر کاشان امروزی قرار دارد، به ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. نام این شهر از اولین ساکنین آن یعنی کاسیان (Kasian) یا همان کاسی ها گرفته شده است که بر روی تپه سیلک زندگی می‌کردند.
شهر کاشان در اطراف دریاچه قم و کویر نمک ساخته شده است و شرایط آب و هوای آن گرم و خشک است. این شهر به سبب معماری زیبایی که دارد، بسیاری از پادشاهان صفوی تعطیلات خود را در آنجا می گذراندند و قسمتی از شهرت این شهر همین معماری خاص و زیبای آن است.

 

مواد اولیه بافت فرش کاشان در قدیم

فرش هایی که در شهر کاشان بافته می شوند از بهترین و زیبا ترین فرش های ایرانی هستند و به راحتی می توان آن ها را تشخیص داد. به دلیل قرار داشتن شهر کاشان در منطقه ای که اطراف آن را کویر احاطه کرده است این شهر فاقد مواد اولیه مناسبی برای فرش بافی بود. در سال های قدیم، مواد اولیه از شهر منچستر به این شهر وارد میشد و برای بافت برخی فرش‌های نفیس ایرانی از آن استفاده می کردند. و در این سال های اخیر مواد اولیه از شهر سبزوار وارد شهر کاشان می شد.

 

افت بافت فرش در کاشان

مانند بسیاری از شهرهای دیگر ایران کاشان نیز هیچ‌ وقت از حوادث و حملات افغان ها و مغول ها مصون نبوده است. این اتفاقات و نتایج آن‌ها گرینبان گیر صنعت فرش بافی شهر کاشان هم شد و رونق آن را برای مدتی متوقف کرد و باعث افت آن شد. سرانجام تلاش بزرگان فرش بافی ایران برای احیای مجدد این هنر برجسته در شهر کاشان باعث شد این صنعت دوباره رونق بگیرد و امروزه این شهر مهد فرش جهان باشد و بهترین و با کیفیت ترین انواع فرش را تولید کند.

 

با ورود به صفه ی فرش ماشینی کاشان می توانید انواع طرح ها و رنگ بندی این محصولات را مشهاده و خریداری کنید

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما با شماره ی ۰۲۱۳۳۵۶۶۹۲۹ تماس حاصل فرمایید.
همچنین اگر تمایل به خرید حضوری دارید ما همه روزه از ساعت 
۸:۳۰ صبح الی ۸:۳۰ شب منتظر شما خواهیم بود. آدرس فروشگاه ما به صورت زیر می باشد:
تهران
 ، خ مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه مولوی، پلاک ۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست