الیاف مصرفی در فرش ماشینی

قبل از پرداختن به الیاف مصرفی در فرش ماشینی بهتر است با واژه ی الیاف بیشتر آشنا شویم . مواد اولیه بافت فرش همچون سایر منسوجات، الیاف (جمع کلمه ی لیف ) می باشند. «لیف» یک رشته دراز، باریک و انعطاف پذیر است که خواص فیزیکی – مکانیکی مشخص و مناسبی چون استحکام، ازدیاد طول تاحد پارگی، بازگشت پذیری و… دارد.

الیاف مصرفی در فرش ماشینی

مهم ترین الیافی که برای بافت فرش دستباف استفاده میشوند، پنبه، پشم و ابریشم می باشند. هر یک از انواع الیاف با توجه به نوع کاربرد و ویژگی های فیزیکی – مکانیکی آنها انتخاب می شوند. ویژگی هایی که طی صدها سال بافت فرش دستباف و استفاده بشر از این کالا، به تجربه به دست آمده است. به طور مثال لیف پشم در خاب فرش استفاده میشود، چون دارای بازگشت پذیری خوبی به هنگام پاخوری فرش بوده و عایق حرارتی مناسبی است. همچنین لیف پنبه، به دلیل این که استحکام و ازدیاد طول نسبی مناسبی دارد، در تهیه چله و پود فرش دستباف به کار می روند.

 

شرایط و نحوه استفاده از مواد اولیه در صنعت فرش ماشینی متفاوت از فرش دستباف است. به دلیل تولید فوق العاده بالای فرش های ماشینی و نیاز به الیافی با ویژگیهای کاملا مشخص و یکنواخت، استفاده از الیاف طبیعی، به عنوان مواد اولیه این صنعت، چندان آسان نیست. اگرچه، الیاف پشم به میزان اندک در خاب برخی فرش های ماشینی، پنبه در مخلوط با الیاف پلی استر جهت چله و گاه پود آن وجوت صرفا جهت پود فرش ماشینی استفاده می شوند، لیکن حجم مصرف الیاف طبیعی در صنعت فرش ماشینی خیلی بالا نیست. در مقابل عمده الیاف مصرفی در فرش ماشینی در تولید جهانی ، الیاف بشر ساخته و به ویژه مصنوعی می باشند.

الیاف مصرفی در فرش ماشینی

یکی از پر کاربرد ترین الیاف مصرفی در فرش ماشینی الیاف اکریلیک است که البته شکل زیر نمودار الیاف مصرفی در فرش ماشینی را نشان میدهد. هر یک از الیاف مندرج در نمودار برای تهیه یکی از اجزای سه گانه فرش یعنی نخهای خاب، تار (چله) و پود به کار می روند. به طور مثال الیاف پشم، ویسکوز، اکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن و نایلون عموما برای خاب، الیاف پنبه، پلی استر و در موارد اندک پلی پروپیلن برای چله و الیاف پنبه، جوت و پلی استر در پود فرش ماشینی استفاده می شوند. در ادامه، هر یک از نخها و الیاف مصرفی در فرش ماشینی از نظر نوع و مشخصات فیزیکی- مکانیکی الیاف مصرفی، روش تولید آنها و فرآیندهای ریسندگی (تبدیل الیاف به نخ) مورد بررسی قرار می گیرند.

طول الیاف طبیعی فرش و طول الیاف مصنوعی فرش

الیاف نساجی با توجه به طولشان دو دسته‌ اند :

الیاف منقطع:

غالب الیاف این دسته از الیاف طبیعی فرش هستند که دارای طول مشخص و محدود میباشند ,  طول این نوع الیاف از چند میلی متر تا چندین سانتی متر متغیر است . همه ی الیاف طبیعی فرش (به غیر از ابریشم) در این دسته قرار دارند .

الیاف یکسره:

طول این الیاف محدود نبوده و بسیار بلند است و ممکن است تا هزاران متر برسد؛ الیاف ابریشم و الیاف مصنوعی در این دسته جادارند. الیاف مصنوعی فرش و الیاف ابریشم یکسره را می‌توان هم به صورت یکسره و هم منقطع تولید کرد چراکه میشود آن هارا به طول‌های مشابه الیاف منقطع برش داد، فعلا اکثر تولیدات فرش ماشینی  ایران با الیاف مصنوعی فرش یعنی پلی استر و اکریلیک و الیاف طبیعی پنبه و جوت تولید می‌شوند.

در دانشنامه زیراگ با ساختار فرش بصورت جزئی و مسائل فنی فرش آشنا خواهید شد. در همین مقاله با الیاف مصرفی در فرش ماشینی آشنا می شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق نظرات و یا راه های ارتباطی زیر با در ارتباط باشید.

info@zirug.com

۳۳۵۵۷۳۶۰-۳۳۵۵۹۳۸۵

در مورد ساختار و مسائل فنی فرش بیشتر بخوانید:

ساختار لایه سطحی فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست