تاریخچه فرش ماشینی در اروپا

همان طوری که در مقاله های پیشین اشاره شد، زادگاه و خاستگاه فرش دستباف کشورهای شرقی به ویژه ایران بوده است. در این کشورها در طی بیش از ۲۰۰۰ سال، تلاش چندانی برای یافتن روشهای جدید تولید قالی و یا ماشینی کردن آن صورت نگرفته است. شروع ابداع روش های ماشینی کردن از اروپا آغاز شده است و تاریخچه فرش ماشینی در اروپا آغاز شده است.

قالی دستباف تقریبا با همان روش ابتدایی خود تولید شد و حتی در حال حاضر نیز تقریبا به همان سبک بافته می شود. البته این به آن معنا نیست که در قالی های دستباف نوآوری وجود نداشته است. برعکس، در کشورهایی مانند ایران بر جنبه های هنری و نوآوری طرح و نقشه تأکید زیادی شده است. تأثیر دادن عقاید فرهنگی و مذهبی در قالی های ایرانی، مخصوصا بافته های پس از اسلام نشان از نوعی بالندگی در فرش دستباف ایران است. همچنین در زمینه های کالبدی چون فیزیک و مواد اولیه قالی دستباف، نوآوری هایی در طول تاریخ به چشم می خورد، لیکن روش تولید فرش به جز در برخی اصلاحات اندک، تقریبا دست نخورده باقی مانده است.

تاریخچه فرش ماشینی در اروپا

در تاریخچه فرش ماشینی در اروپا آمده است که در اروپا و به ویژه در کشورهای فرانسه و انگلستان تلاش های فراوانی برای ابداع روش های جدید تولید فرش دستباف و افزایش سرعت تولید انجام شد، که نتیجه این تلاشها منجر به پیدایش ماشین آلات و روش های پیشرفته صنعتی برای تولید فرش ماشینی طی ۲۰۰ سال گذشته شده است. در ادامه این بخش، تلاش می شود سیر پیشرفت فناوری در صنعت فرش ماشینی مرور شود. به عبارت دیگر علاوه بر بررسی تاریخی موضوع، بررسی فنی روشها، مقایسه آنها و میزان استقبال از هر یک از روشهای تولید صنعتی فرش مورد تأکید می باشد.

فرش ماشینی در اروپا

تاریخچه فرش ماشینیاستفاده از نیروی بخار، یکی از بزرگترین انقلاب ها را در صنعت جهان به وجود آورد. اولین صنعتی که از نیروی بخار به عنوان نیروی محرکه استفاده کرد، صنعت نساجی بود. با توجه به تاریخچه فرش ماشینی در اروپا، در سال ۱۸۷۵ «جیمز وات» و همکارش «ماتیو بولتون» یکی از موتورهای اختراعی خودشان را در کارخانه ریسندگی پنبه ای در بریتانیا نصب کردند. با موفقیت آمیز بودن عملکرد موتورهای بخار در صنعت نساجی، به تدریج سایر صنایع نیز استفاده از این موتورها را آغاز نمودند. ۵۳ سال پس از آن، یک ماشین بافندگی فرش دارای نیروی بخار ساخته شد.

دستگاه های اولیه بافندگی فرش ماشینی که از نیروی بخار استفاده می کردند، ابتدا در آمریکا ساخته شدند. هر چند این ماشین آلات اولین بار به طور وسیع در صنعت فرش بافی بریتانیا به کار برده شد. در واقع، تجارت فرش از طریق اقیانوس اطلس، کارآفرینان و مخترعین هر دو سو را به تحرک واداشت و جنب و جوش افکار و ایده ها بین دو کشی انگلستان و آمریکا سبب رشد جهانی فرش ماشینی در هر دو زمینه فنی و تجاری شد. همزمان، استفاده از نیروی بخار در راه آهن باعث شد تا به عنوان یک ابزار، تولید و تجارت فرش ماشینی آسان تر شود.

نخستین هدف از صنعتی کردن بافندگی فرش ماشینی، تولید فرشهایی شبیه فرش دستباف با هزینه کمتر و یا به عبارت دیگر، گسترش بازار فرش از قصرها و کاخهای سلطنتی به داخل خانه های مردم به ویژه قشر متوسط و حتی فقیر جامعه بود. اهداف تولید کنندگان، راحتی تولید، هزینه کم و مهمتر از آن توانایی خلق طرح هایی بود که پیچیدگی و دقت فرش های دستباف را داشته باشند. اهمیت زیباشناختی فرش در آن زمان را نمی توان دست کم گرفت.

تاریخچه فرش ماشینی

تعهد یک کارخانه تولید فرش، نصب ماشین آلات و تأمین و انتقال نیروی بخار بود. رویداد جالب توجه در تاریخ شهر «کیدرمینستر»، ساخت کارخانه سرپوشیده «لرد وارد) بود. زیرساخت های اساسی شامل یک موتورخانه، یک طناب در حال حرکت در فضای زیری کارخانه جهت انتقال نیرو و یک رنگرزخانه بودند. این محل را ده تولید کننده فرش که توانایی بهره گیری از تسهیلات را داشتند، اجاره کرده بودند. قبل از استفاده از نیروی موتور دستگاه های بافندگی پدالی برای تولید انواع مختلف فرش های با فناوری بالا توسعه یافته بودند. این ماشین آلات می توانستند نیروی حرکت خود را از آب یا نیروی بخار بگیرند. بنابراین شاید مکانیزه کردن صنعت فرش با اندیشه درست کردن دستگاه بافندگی که در آن خاب با دست داخل فرش قرار نمی گرفته، شروع شده است.

در دانشنامه زیراگ با تاریخچه فرش دستباف و فرش ماشینی، از ابتدا تا همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید آشنا خواهید شد.در همین مقاله با تاریخچه فرش ماشینی در اروپا آشنا می شوید.

لطفا نظرات خود را از طریق قسمت نظرات و یا راه های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید.

info@zirug.com

۳۳۵۵۷۳۶۰-۳۳۵۵۹۳۸۵

در مورد  تاریخچه فرش ماشینی بیشتر بخوانید:

تاریخچه فرش ماشینی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست