طرح اسلیمی، محبوب ترین طرح فرش ایرانی را بشناسید

طراحی و هنر در ایران بسیار رواج دارد و یکی از طرح هایی که در اکثر هنر ها استفاده می شود ، طرح و نقش اسلیمی است . فرش بافی از مهم ترین هنرهایی است که در آن از نقوش اسلیمی بسیار استفاده می شود . نا گفته نماند که در بافت فرش های ایرانی انواع مختلفی از نقوش و طرح ها به کار می رود و البته که طرح اسلیمی یکی از زیبا ترین و معروف ترین طرح های مورد استفاده در فرش است . این طرح از آن دسته طرح هاست که قدمت بسیار زیادی دارند و به دوران های قدیم باز می گردد .

نقوش اسلیمی چیست ؟

گفته می شود که طرح اسلیمی ، همان طرح و نقش اسلامی است که امروزه به این نام در آمده است . هفت نقش اصلی در تصویر گری سنتی کشور ایران وجود دارد که یکی از آن ها طرح و نقش اسلیمی است . این طرح حالتی مانند گیاه دارد که به هم پیچیده شده است . از قدیم تا به حال از این طرح استفاده های بسیاری مانند طراحی در کتیبه ها ، نقاشی ها ، لوازم تزئینی ، فرش و … می شده است . از مهم ترین ویژگی این طرح نیز می توان به غیر قابل تشخیص بودن شروع و پایان آن اشاره کرد .

تاریخچه ی نقوش اسلیمی

ریشه و تمدن این نقوش و سبک طراحی مربوط به ۴ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح است . این هنر و روش زمانی در مصر قدیم بسیار رواج داشته و از آنجا به یونان و روم و دیگر کشور ها انتقال یافته است . انواع این طرح ها را می توان در بنای تخت جمشید ایران مشاهده کرد . در ایران از این طرح به عنوان پیشینه ی نقش های گیاهی یاد می شود .
پس از ورود اسلام به ایران ، هنر اسلامی یا همان اسلیمی به وجود آمد و ایرانی ها از طرح و نقش های گیاهی در هنر خود به صورت اسلیمی استفاده کردند که بعد ها این طرح به تکامل رسید و به این نام ( طرح اسلیمی ) معروف شد .

ویژگی های نقوش اسلیمی

گاهی اوقات این طرح به عنوان درخت انگور است اما به طور کلی در ذهن ، درخت زندگی را نمایان می کند . در این طرح ، نظم ترتیب زیبا و خاصی را شاهد هستیم که توسط برگ ها شکل گرفته است . این طرح توسط منحنی هایی مزین شده است که حالتی جدایی ناپذیر دارند و بی انتها هستند ، که در واقع جاودانگی را بیان می کند .

انواع نقوش اسلیمی

طرح و نقش اسلیمی از آن طرح هاییست که نقوش بسیاری در آن به می رود و انواع مختلفی دارد که از جمله بهترین های آن ها می توانیم به طرح اسلیمی ساده ، اسلیمی خرطومی ، اسلیمی ماری ، اسلیمی دهان اژدری و اسلیمی پیچک اشاره کرد .

 

 

شما می توانید انواع فرش های طرح اسلیمی را در دسته بندی های فرش ماشینی کاشان، فرش ۷۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش گل برجسته مشاهده و خریداری کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما با شماره ی ۰۲۱۳۳۵۶۶۹۲۹ تماس حاصل فرمایید.
همچنین اگر تمایل به خرید حضوری دارید ما همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۸:۳۰ شب منتظر شما خواهیم بود. آدرس فروشگاه ما به صورت زیر می باشد:
تهران، خ مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه مولوی، پلاک ۳۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست