فرش خاطره کاشان

تاریخچه

 یکی از راه های رشد سریعتر و بیشتر این است که یک کار گروهی را شروع کنیم و یک کسب و کار را در یک گروه شروع کنیم.فرش خاطره کاشان نیز حاصل فعالیت یک گروه است.

فرش خاطره کاشان عضوی از مجموعه کارخانجات ریسندگی و بافندگی تندیس و فرش خاطره کاشان است.

واحد های بافندگی و ریسندگی این مجموعه حدود ۱۰ سال است که فعالیت می کنند ولی آن ها از مزایای کار گروهی بهره برده اند و در همین ۱۰ سال بسیار درخشان بودند و به خوبی رشد کردند.

تاریخچه

تاریخچه

واحد بافندگی فرش خاطره کاشان در سال ۱۳۸۴ پس از تحقیق بازار دقیق فعالیت خود را در بازار پر رقابت فرش در ایران شروع کرد. واحد بافندگی فرش خاطره کاشان با جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها تولید فرش ماشینی ۷۰۰ شانه شامل هشت رنگ نخ و با تراکم ۱۵۰۰ با قدرت شروع کرد.

تراکم در فرش انواعی دارد که به دو نوع از آن می پردازیم.

تراکم طولی فرش خاطره کاشان

تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر طولی فرش را گویند. مثال: فرش با تراکم ۲۵۵۰ یعنی در یک متر طولی فرش معادل ۲۵۵۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است، (تراکم طولی در روش‌های مختلف بافت فرش ماشینی با همدیگر تفاوت دارد). این تراکم در جامعه به همان تراکم فرش که می گوییم معروف شده است.

تراکم عرضی (شانه) فرش خاطره کاشان

در واقع، تراکم عرضی یا شانه، پارامتری برای بیان تعداد نخهای خاب در یک متر عرض فرش می باشد. برای بیان تراکم عرضی فرش، تعداد دندانه های شانه در یک متر طول شانه ماشین بافندگی را بیان می کنند. تراکم عرضی فرش را با «شانه» بیان می کنند. به طور مثال، فرشی که در ماشین بافندگی ۵۰۰ شانه (با ۵۰۰ دندانه در یک متر شانه) بافته می شود، به فرش تراکم ۵۰۰ شانه معروف است و به این معنی است که در یک متر عرض فرش بافته شده، ۵۰۰ نخ خاب وجود دارد.

لازم به ذکر است که تعداد نخهای خاب هر فرش، بسیار بیشتر از تعداد دندانه های ماشین بافندگی است. بنابراین، از فضای بین دو دندانه متوالی شانه، بین ۵ تا ۱۰ نخ خاب عبور می کند اما به هنگام بافت، در هر رج از فرش، تنها یکی از نخهای خاب از بین چندین نخ خاب یک دندانه شانه انتخاب و بافته می شود.

تراکم عرضی فرش (شانه)

تراکم عرضی فرش (شانه)

به همین دلیل است که تراکم عرضی هر فرش با نمره شانه ماشین بافندگی، یکی است. واضح است که تعیین نمره شانه ماشین رانندگی با تراکم شانه فرش بافته شده، به آسانی و با شمارش تعداد نخهای خاب در یک متر عرض آن، به راحتی امکان پذیر است.

از طرف دیگر، با کمی بررسی می توان پی برد که تعداد چله های مصرفی در یک متر : فرش، بسیار بیشتر از تعداد دندانه های شانه ماشین بافندگی در یک متر شانه است. با این، از فاصله بین هر دو دندانه شانه، ۲، ۳ و یا ۴ نخ چله عبور داده میشود.

پس و توان نتیجه گرفت که تراکم تاری فرش مضربی از نمره شانه یا تراکم شانه فرش می باشد. به طور مثال برای فرش ۵۰۰ شانه ای که در هر دندانه شانه، ۳ نخ چله عبور داده میشود، تراکم شانه فرش، ۵۰۰ و تراکم تاری ۱۵۰۰ در متر می باشد.

بدیهی است هر چه نمره شانه ماشین بالاتر باشد، مثلا از ۲۸۰، ۳۵۰، ۴۴۰ و ۵۰۰ شانه به سمت ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه، تعداد چله ها در یک متر عرض فرش بیشتر و یا تراکم تاری بالاتر خواهد بود. به طور طبیعی، برای داشتن فرش های متراکم تر و ظریف تر (تا حد دستباف گونه)، نیاز به تراکم تاری بسیار بالا خواهد بود.

مشکلات تراکم بیش از حد فرش خاطره کاشان

 افزایش تراکم شانه و تراکم تاری فرش، مشکلاتی را به هنگام ساخت ماشین، انجام تعمیرات، نگهداری و نیز به هنگام بافت فرش پدید می آورد. متراکم شدن بیش از حد دندانه های شانه، سخت تر شدن ساخت و تعمیر دندانه های شانه، تراکم بالاتر میل میلک های چله و خاب و احتمال درگیری بیشتر آنها با یکدیگر، سایش بیشتر نخهای چله در تماس با دندانه های متراکم شانه و احتمالا در تماس با یکدیگر به هنگام حرکت رفت و برگشتی دفتین، طولانی تر شدن توقف ماشین به هنگام تعویض اسنو چله (به دلیل زمان طولانی تر سربندی چله ها)، سخت تر شدن کار کارگران بافنده در یافتن نخ چله یا خاب پاره شده در میان انبوهی از نخ ها و گره زدن آنها، تنها نمونه هایی از مشکلات ناشی از افزایش تراکم شانه یا تراکم تاری فرش در دستگاه بافندگی فرش ماشینی و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده فرش می باشد.

فرش خاطره کاشان با تولید فرش ۷۰۰ شانه افتخاری برای شرکت خود و ایران آفرید. طبق گواهی شرکت واندویل بلژیک فرش خاطره کاشان اولین تولید کننده فرش های ۷۰۰ شانه در ایران می باشد.

 شرکت وندویل

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندویل دو کشور اصلی تولید کننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. بیشتر فرش های ماشینی در ایران توسط جدیدترین دستگاه های تولید شده به وسیله ی این دو شرکت تولید می شوند.

استفاده از این دستگاه ها در کنار الیاف با کیفیت و نیروی انسانی متعهد توانسته است فرش ایران را به عنوان برند برتز در حوزه تولید فرش ماشینی تبدیل کند.

در ایران فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه تولید می شوند که در دنیا نظیر ندارد و ایران در این زمینه بسیار پیشرفته می باشد. حتی بلژیک که از تولید کنندگان فرش ماشینی به شمار میرود، قادر به استفاده از این دستگاه های پیشرفته خود به اندازه ایران نیست.

کمپانی وندویل در سال ۱۸۸۰ در بلژیک تاسیس شد. شرکت فرش خاطره کاشان در زمینه تولید ماشین آلات و خط تولید انواع تولیدات نساجی از جمله فرش ماشینی فعالیت می کند. در ایران از بسیاری از ماشین آلات این شرکت برای تولید فرش ماشینی استفاده می شود.

 شرکت فرش خاطره کاشان جهت تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و شبیه فرش دستبافت ایرانی، دستگاه فرش ماشینی HCPX2 طراحی و تولید کرده است که در ایران استفاده ی فراوانی دارد.

از دیگر تولیدات ماشین آلات فرش بافی این شرکت دستگاه ۴۰۰ شانه گلیم بافی UCL واندویل و CLP320 شانه، ۳۴۰ شانه فریز بافی RCI و فریز ابریشم ۴۰۰ شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک دار UCL واندویل، ۲۸۰ شانه شگی بافی و ۵۰۰ شانه شنل، CTM شونهر برای تولید فرش های مدرن برجسته می باشند.

با وجود این مطالب در می یابیم که شرکت واندویل شرکتی بزرگ و بسیار مورد اطمینان در زمینه فعالیت خودش می باشد. فرش خاطره کاشان گواهی این شرکت را مبنی بر اولین تولید کننده فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در ایران دریافت کرد.

فرش خاطره کاشان با هدف عرضه با کیفیت ترین و مرغوب ترین محصولات و تولید فرش هایی متناسب با بازارهای جهانی، در سال ۱۳۸۷ اقدام به تجهیز و خرید جدیدترین تکنولوژی بافت فرش ماشینی در مدل های HCP 8 و ۱۰ رنگ با تراکم ۲۵۵۰ با عرض ۴ متر جهت بافت فرش های بزرگ پارچه جهت عرضه در ابزارهای داخلی و مخصوصا خارجی نمود.

همچنین این واحد با تجهیز به VTR , CLP , UCP400 برای بافت انواع فرش های فانتزی و گبه نمود که در این قسمت یکی از پیشگامان تولید انواع فرش ماشینی و تنوع و کیفیت و مرغوبیت متفاوت گردید.

از ابتدای دهه نود با ورود ماشین آلات پیشرفته با تراکم و شانه های بالا و شباهت بسیار بافت این دستگاه ها و فرش های دستبافت، این مجموعه با خرید ماشین آلات ۱۰۰ شانه ده رنگ و در سال های بعدی با افزایش تقاضا و در جهت پاسخگویی به نیاز های مشتریان و مخاطبان خود اقدام به خرید ماشین آلات ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ و ماشین آلات ۷۰۰ شانه ۱۲ رنگ نمود که در نوع خود در ایران بی نظیر می باشد و برای این شرکت و کشور ایران افتخار آفرینی محصوب می شود.

این ماشین آلات را از سازنده های مشهور این دستگاه ها یعنی شرکت های وندویل بلژیک و شونهر آلمان خریداری کرده است.

شرکت شونهر آلمان

عمده فرش های ماشینی در ایران  توسط جدیدترین دستگاه های تولید شده بوسیله شرکت وندویل بلژیک و شونهر المان ساخته می شوند که معتبر ترین سازنده دستگاه های فرش بافی در جهان محسوب می گردند.

استفاده از این دستگاه ها در کنار الیاف باکیفیت و نیروی انسانی متعهد توانسته است فرش ایران را به عنوان برند برتر در حوزه تولید فرش ماشینی تبدیل کند.

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند، بهترین‌های دنیا هستند. ایرانی‌ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین کیفیت را دارند.

ماشین‌های ۱۲۰۰شانه باف در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.

کمپانی شونهر طی یک دهه گذشته در حال توسعه بازار خود در ایران بوده و به خوبی توانسته سهم خود را در این بازار افزایش دهد. بنا به نظر تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران، ماشین آلات شونهر به لحاظ تنوع بافت زمینه، سرعت تولید و اتوماسیون نسبت به ماشین آلات مشابه برتری محسوسی دارند و توانسته اند متناسب با نیاز بازار نسبت به ارتقای کیفی محصولات خود اقدامات موثری انجام داده و در این زمینه پیشگام باشند.

ارائه ریزبافت ترین و نفیس ترین فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه با ماشین Alpha 500 XHDC شونهر. لازم به ذکر است که شونهر فقط ماشین بافندگی برای سیستم FACE TO FACE می سازد.

شرکت شونهر بعد از آلفا ۳۰۰ اقدام به ساخت ماشین آلفا ۳۲۰، ۳۶۰ و ۴۰۰ کرد که به مراتب سیستمی پیشرفته تر نسبت به نوع قبلی بود. این سیر صعودی در ارتقای ماشین آلات بافت متناسب با نیاز بازار از سیاست های اصلی این شرکت بوده و اخیرا آخرین نمونه از یک سیستم پیچیده بافت را با عنوان ماشین XHDC را در معرض ارائه در بازار قرار داده است. این ماشین آلفا ۵۰۰ قادر به بافت ریزبافت ترین فرش دنیا در حال حاضر می باشد.

این واحد بافندگی با داشتن۲۰ مدل از دستگاه های پیشرفته و ظرفیت تولید روزانه ۶۰۰۰ مترمربع انواع فرش آکریلیک با شانه های ۴۰۰ و ۵۰۰ و۷۰۰ و ۱۰۰۰و ۱۲۰۰ باتعداد رنگ ۸ و۱۰و ۱۲درتراکم های ۳۶۰۰- ۳۰۰۰ -۲۵۵۰ -۱۲۰۰- ۱۰۰۰ با طرحها و نقوش سنتی و مدرن از بزرگان این صنعت به شمار میرود.

کل مجموعه بافندگی تحت کنترل مهندسی صنعتی و همچنین واحد R&D میباشدتا تولیدات این شرکت با بهترین کیفیت و مطابق با استاندارهای کیفی ملی و جهانی باشد. در این بخش مفتخر به دریافت نشان ملی استاندارد و همچنین گواهینامه های کیفیت ومدیریت و بهداشت از انگلستان گردیده است.

علامت استاندارد ایران، نشانگر تعهد تولیدکننده یا عرضهکننده محصول به رعایت ضوابط و قوانین و استمرار انطباق مشخصات کاال با استانداردهای ملی است. علایم استاندارد در اجلاسیه مورخ ۲۲ دی ۱۳۵۸ به تصویب شورای عالی استاندارد رسیده و همگی به استثنای یک مورد دارای کادر اصلی به صورت S است که هم میتواند گویای کلمه SAFETY ایمنی و هم علامت اختصاری STANDARD استاندارد باشد.

طرح داخل علامت اصلی، کلمه ایران است. نام شرکت فرش خاطره کاشان در این فهرست نیز وجود دارد. این شرکت در بسیاری از فهرست ها که نشان دهنده ی کیفیت است حضور دارد.

شرکت فرش خاطره کاشان در بخش صنعت نساجی دارای نشان استاندارد است. اکثر کارشناسان این نشان را حق این شرکت بزرگ می دانند و معتقدند فرش خاطره کاشان شایسته ی دریافت این نشان بوده است.

این واحد بافندگی هم اکنون با بکار گیری ۵۰۰ نفر کارمند و کارگر بصورت مستقیم  و غیر مستقیم و با بهره گیری از ۱۰ از کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه نساجی فعالیت می کند. با توجه به این آمار فرش خاطره کاشان در زمینه کارآفرینی نیز گام های بسیار خوبی برداشته است و بازویی کمکی برای وضعیت اشتغال کشور بوده است.

پس از واحد بافندگی واحد ریسنگی این شرکت در جهت تکمیل گروه خود یک واحد ریسنگی تأسیس کرد. واحد ریسندگی فرش خاطره کاشان سال ۸۵ شروع به کار نمود که ظرفیت روزانه آن۲۰ تن نخ اکرلیک در رنگهای متنوع و در در نمره های ۲/۱۰.۵,۲/۱۲, ۳/۱۸ لا باسیستم سیمی ورستد با بهترین کیفیت و مرغوب ترین الیاف اکرلیک می باشد که این ظرفیت در زمان شروع فعالیت ظرفیت قابل توجهی به شمار می رود.

این واحد ریسندگی از پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه های روز دنیا در صنعت نساجی در این بخش استفاده می کند.در مسیر توسعه واحد ریسندگی فرش خاطره کاشان و با ورود ماشین آلات قالی بافی با شانه و تراکم های بالا این مجموعه واحد خود را به دو خط ۲۰ تن با توان تولید نخ های اکریلیک با نمره های ۲۰,۲۴,۲۷,۳۰,۳۲لا با سیستم کاردینگ نمود که نتیجه ی آن تولید انواع نخ با کیفیت های مختلف و در درجه های مختلف گردید.

این واحد ریسندگی در سال ۱۳۹۴ با ورود ماشین آلات ۱۲۰۰ شانه و با توجه به نیاز بازار به نخ های بسیار ظریف، واحد ریسندگی خود را به دستگاه های مدرن و پیشرفته با سیستم توبه تاپس با ظرفیت روزانه ۲۰ تن تجهیز نمود که نتیجه ی آن تولید انواع نخ با نمره های ۳۶ و ۴۰ توبه تاپس می باشد. در تولید این مدل نخ ها یکی از پیشگامان این زمینه در ایران محسوب می شود.

این واحد در حال حاضر توان تولید ماهانه ۱۰۰۰ تن انواع نخ های اکریلیک با کیفیت های مختلف را دارد. این مقدار تولید این مجموعه را در ردیف پیشگامان تولید نخ اکریلیک در ایران قرار می دهد.این مجموعه با ۱۰۰۰ نفر کارگر بطور مستقیم و غیر مستقیم و همچنین ۵۰ نفر از کارشناسان زبده ومتخصص نساجی اداره میشود.

واحد طراحی

یک مجموعه ی تولید فرش برای فروش بهتر و رشد بیشتر نیاز مبرم به طراحی بسیار خوب و مطابق با سلایق ایرانیان و جهانیان است. ضمن اینکه طراحی در قیمت محصولات نیز بسیار موثر است. اگر مجموعه ی تولید و بافندگی و ریسندگی و غیره به بهترین نحو فعالیت کند ولی واحد طراحی خوبی نداشته باشد، از تلاش سایر واحدها بصورت بهینه استفاده نشده است.

از این رو این واحد در سال ۸۸ با بهره گیری از اساتید بنام این بخش شروع به فعالیت نمود که ماحصل آن نقوش و طرح هایی بود که باعث اعتلای نام این شرکت در ایران گردید. همچنین این واحد ارتباط تنگاتنگی با قسمت رنگرزی واحد ریسندگی مجموعه جهت ارائه پالت رنگ به آن قسمت واستفاده از رنگهای اصیل ایرانی دارند.

واحد صادرات

این مجموعه در راستای اهداف بلند مدت خود و خروج از صادرات تک قطبی کشور اقدام به برنامه ریزی جهت حضور در بازارهای جهانی نموده که با ایجاد واحد بازرگانی و استفاده از کارشناسان این حوزه در بخش صادرات وحضور مستمر در نمایشگاههای خارج از جمله دموتکس چین و ترکیه و آلمان سعی در بالا بردن توان صادراتی خود نمود . که توانسته است در این بخش به توفیقات بزرگی نائل آید و محصولات خود را به بیش از ۲۰ کشور جان صادر نماید.

سخن آخر

اینکه این مجموعه برای پیشبرد اهداف خود دست ازتلاش مستمر برنداشته و به اذعان مشتریان از بهترین و بی نظیرترین فرشهای ایران شمرده می شوند. این مجموعه با انعطاف پذیری بالا و شناخت بازار عرضه و تقاضا، همیشه در صدر بهترین شرکتهای تولیدی در زمینه نساجی بوده و هست. اگر شما هم مجذوب این فرش شدید میتوانید با ما تماس بگیرید. امید است که با حمایت مسئولان و مصرف کنندگان گرامی، این روند ادامه پیدا کند و هر روز به کیفیت و کمیت محصولات افزوده شود .

فهرست