فرش زمرد مشهد

مجموعه کارخانه های فرش زمرد مشهد

مجموعه کارخانه های فرش زمرد مشهد در سال ۱۳۷۶ شروع به فعالیت در حوزه‌ی تولید فرش ماشینی نموده است که در طول این زمان تاکنون با همت و پشتکار تمامی مدیران کارکنان و کمک های هیئت مدیره و مدیران ارشد خود روز به روز بزرگتر و گسترده تر شده به طوریکه هم اکنون یکی از بزرگترین و معتبرترین کارخانجات فرش ماشینی در ایران به حساب می‌آید .

فرش زمرد مشهد با برنامه ریزی بر روی اهداف کوتاه و بلند مدت خود با بروز کردن ماشین آلات با تکنولوژی های برتر و قطع وابستگی های تولیدی در راستای بالا بردن مرغوبیت و کیفیت کالاهای تولیدی و در نظر داشتن حقوق مصرف کننده و بدست آوردن سهم فروش بالا در بازار های داخلی و خارجی ، به گونه‌ای گام نهاده که در حال حاضر این مجموعه با چهار واحد مجزا و تعداد هفتصد پرسنل مشغول فعالیت در عرصه‌ی تولید فرش ماشینی قرار دارد.

مجموعه کارخانه های فرش زمرد مشهد

مجموعه کارخانه های فرش زمرد مشهد

دارا بودن این تعداد از پرسنل و کارمند فعال در  مجموعه  فرش زمرد مشهد دلالت بر کارآفرینی پیوسته‌ی این مجموعه تا کنون میکند که در این وضع رکود اقتصادی و بیکاری کشور ، سهم قابل توجهی از کارآفرینی استان خراسان قلمداد میشود.

قبل از بیان محصولات و تولیدات نساجی این مجموعه کارخانه بیان اطلاعات ، بررسی و توضیحی اجمالی پیرامون یکی از جزئی ترین مشتقات فرش یعنی نخ ها می تواند مفید باشد.

انواع نخ در تولید فرش زمرد مشهد

در تولید فرش زمرد مشهد از سه نوع نخ استفاده میشود که از ملزومات تولید فرش ماشینی هستند : ۱- تار -۲- پود ۳- خاب (برز یارنگ)

تار:نخ ورشته ایست که در ازای فرش قرار دارد و غالبا جنس آن از پنبه پلی استر و جوت است و کیفیت الیاف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهمی در دوام و زیبایی فرش است. و البته این نوع نخ ها بیشتر در قالی های اکریلیک استفاده میشود.

پود :نخ و رشته ایست که در پهنای فرش قرار دارد و البته جنس آن نیزغالبا از پنبه پلی استر و جوت است

خاب :جهت بافت گره های رنگ استفاده میشود که به دور نخ پود به صورت گره و یا به شکل یو قرار میگیرد . آنچه مورد اهمیت و بحث ماست این نوع نخ است چراکه نه تنها ۷۰ تا ۸۰ درصد وزن هر فرش ماشینی را نخ خاب تشکیل میدهد بلکه همان نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده است می باشد و البته بیشترین تاثیر را در کیفیت و زیبایی فرش برعهده دارد . جنس این نوع نخ یا صد در صد اکریلیک است یا صد درصد پلی پروپیلن و یا ترکیب این دو.

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

الیاف اکریلیک

یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین الیاف مورد استفاده در بافت فرش زمرد مشهد به عنوان نخ خاب ، الیاف اکریلیک می باشد.

اکریلیک الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است . در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود .

منومر پلی‌اکریلونیتریل از وینیل سیانید یا اکریلونیتریل تشکیل می‌شود.

نخ خاب اکریلیک نسبتا نرم ، شفاف و مقاوم در برابر حرارت و پاخور شدن می باشند و همچنین برگشت پذیری سریعی دارند .همچنین دارای رنگ های شاد و شفاف می باشند .

از جمله ویژگی های فیزیکی فرش ماشینی مانند نرمی و لطافت ، بازگشت پذیری ، زیبایی و غیره به نخ خاب فرش ماشینی بستگی دارد.

ویژگی های نخ اکریلیک

اکریلیک نسبت به بید و روغن و مواد چرب ،همچنین مواد شیمیایی و نور خورشید مقاوم میباشد.

نخ اکریلیک بسیار بادوام است و فرش های بافته شده با این نخ ماندگاری بالایی دارند.

نخ اکریلیک به لحاظ ثبات نوری ، شست وشو و سایش بسیار مقاوم است.

نخ اکریلیک در برابر حرارت بسیار مقاوم میباشد.

فرش تراکم بهتری دارد و نخ های اکریلیک پفکی شده ، میزان نخ مصرفی فرش را کاهش میدهند و هم فرش را درست پوشش میدهند و هم وزن فرش سبک تر می شود.

پرز نخ کاهش می یابد.

زیر دست نرم تری را نتیجه میدهد.

پارگی نخ کمتر میباشد.

الیاف اکریلیک سبک،گرم و حالتی شبیه به پشم دارند.

 همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد.

برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو(زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر

اینصورت به صورت طبیعی یا سفید خام یا رنگ نشده تولید می شوند

اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد.

کاربرد نهایی ان در جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد.

قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.

اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است.

 هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

الیاف اکریلیک در صنعت فرش ماشینی بعضی از کشورهای تولید کننده مانند ایران ، ترکیه عربستان و مصر طرفداران زیادی دارد . با توجه به آمار موجود میزان استفاده از الیاف کریلیک در کشورمان به بالای ۲۰۰ هزار تن می رسد.

مجموعه کارخانجات فرش زمرد مشهد، مشتقات این مجموعه را که متشکل شده است از

 ۱- واحد کارخانه‌ی اصلی فرش زمرد مشهد

۲- واحد ریسندگی زمرد مشهد

۳- واحد شرکت ریسندگی نگین مشهد

۴- واحد شرکت رنگرزی زمرد مشهد

فرش زمرد مشهد

این واحد در سال ۱۳۷۶ به مرحله بهره برداری رسیده و بیش از ۱۸۰۰۰۰۰ متر مربع توان تولیدی فعلی آن در سال است.

تکنولوژی پیشرفته‌ی فرش ماشینی در کارخانجات فرش زمرد مشهد به گونه ایست که کمتر کارخانه‌ای در ایران با این تنوع و پیشرفتگی ماشین آلات وجود داشته باشد ، این ماشین آلات و این سطح از تکنولوژی یکی از دلایل مرغوبیت محصولات و تولیدات این شرکت است.

از تولیدات و محصولات این کارخانه میتوان به فرش های ۱۰۰٪ اکریلیک ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه در رنگبندی و نقشه های متنوع و فرش های بلژیکی ۳۲۰ شانه و پروپیلن ۵۰۰ شانه اشاره کرد.

فرش زمرد مشهد

فرش زمرد مشهد

این شرکت با در نظر گرفتن ذوق ، سلیقه ، استقبال و نیاز های مصرف کنندگان عزیز در تولیدات خود درکنار شرکت های فرش ماشینی کاشان گامی مهم در در جهت رشد ، ترقی ، توسعه و تعالی صنعت فرش ماشینی در ایران بردارد.

این شرکت در جاده‌ی آسیایی کیلومتر ۱۸ جاده‌ی مشهد قوچان ، فاز ۲ شهرک صنعتی توس واقع شده است.

ریسندگی زمرد مشهد

این واحد در سال ۱۳۸۳ با ظرفیت تولید ۶۰۰۰ تن تاپس و نخ اکریلیک در سال به بهره برداری رسید اما در حال حاضر پس از توسعه‌ی آن در دو مرحله ،ظرفیت تولید خود را به ۹۰۰۰ تن تاپس و نخ اکریلیک مخصوص فرش های ماشینی در سال افزایش داده است.

این واحد با پرسنلی مجرب و کار آزموده و دارا بودن پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی به روز دنیا ، فرآیند های کیفی جهت اطمینان کامل از کیفیت محصول نهایی را انجام میدهد به طوری که نخ های تولیدی در این کارخانه یکی از بهترین ها در ایران شناخته میشود.

این واحد در کیلومتر ۱۸ جاده‌ی مشهد – قوچان در فاز ۲ شهرک صنعتی توس واقع شده است.

شرکت ریسندگی نگین مشهد

این واحد در سال ۱۳۷۴ تاسیس و در سال ۱۳۷۶ در ظرفیت های گوناگون و متنوع و توانایی تولید بیش از ۲۰۰ شید رنگی به بهره‌برداری رسید.

با استفاده از مدرن ترین و جدید ترین ماشین آلات ذوب ریسی، تولید کننده‌ی انواع نخ های پروپیلن با ظرفیت تولیدی ۱۵۰۰تن در سال میباشد.

این واحد با استفاده از تکنولوژی ماشین آلات روز دنیا و توانمندی های خود در تولید نخ های نساجی توانسته با تلاش کارمندان و دیگر دستندرکاران خود بخش قابل تاملی از نیاز های بازار داخلی و خارجی را پیرامون تولید نخ های پروپیلن با کیفیت بالا برطرف نماید.

توانایی این واحد در تولید نخ های پروپیلن تا ظرفیت ۱۲۰ تن در ماه با نمره‌ی ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دنیر قابل توجه بوده و تجربه و توانایی این مجموعه در واحد های آزمایشی و کنترلی مستقر ، قابلیت تولید بیش از ۲۰۰ شید رنگی متنوع ، طبق ذائقه و سلیقه‌ی مشتریان خود با افکت های مختلف مانند نخ های پروپیلن فریز به صورت Bulk (پفکی) ، bright (درخشان) و نخ های pp هیت ست شده pinpoint (دانه اناری با مقاومت خمشی بالا) را برای مشتریان خود به ارمغان آورده است.

عمل هیت ست کردن

لازم به ذکر است یکی از گران ترین الیاف مورد استفاده به عنوان نخ خاب در صنعت فرش ماشینی ایرانی الیاف اکریلیک هیت ست شده می باشد.

برای افزایش استحکام در فرش زمرد مشهد فرآیند هیت ست روی آن اعمال می شود . عمل هیت ست کردن با ایجاد حرارت ورطوبت روی نخ اکریلیک به وسیله ی ماشین آلات هیت ست انجام میگیرد که تثبیت آن نقشی اساسی در استحکام ، افزایش دوام و ماندگاری و افزایش طول عمر فرش دارد.

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ آکریلیک و یا کلیه نخ های مصنوعی می باشد.

در ماشین هیت ست به طور متوسط ۲۴ تا ۴۸ سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرایند بخار دهی نخ های اکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش زمرد مشهد با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در باربر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم می شود.

سیستم های تثبیت حرارتی پیشرفته و به روز نصب شده در این مجموعه که از برندهایی چون هیت‌ست و سوپر تامین شده است ، توانایی انجام تمامی مراحل تولید اعم از لاکنی ، تابندگی و تثبیت حرارتی (هیت‌ست) ، باعث ایجاد انواع نخ های پلی استر ، اکریلیک و پلی استر ویسکوز شده است.

تولید و چله پیچی انواع نخ چله مصرفی در صنعت بافت فرش از دیگر توانمندی های این شرکت به وسیله‌ی توسعه و افتتاح واحد چله پیچی و استقرار ماشین های روز با تکنولوژی کارل مایر آلمان که از سال ۱۳۹۳ در حال فعالیت است میباشد.

در صنعت نساجی ، شرکت فرش زمرد مشهد با بیش از ۱۷ سال سابقه در حال تولید نخ های پروپیلن در جهت بافندگی فرش موکت و سایر کفپوش ها میباشد.

این واحد در کیلومتر ۱۸ جاده‌ی مشهد – قوچان در فاز ۱ شهرک صنعتی توس با مساحت بیش از ۱۷۵۰۰ متر مربع واقع شده است.

شرکت رنگرزی زمرد مشهد

این واحد با مساحت حدودا ۱۷۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۸۸ تاسیس و دسال ۹۰ به بهربرداری رسید . در فاز اول رنگرزی این واحد روزانه ۳۰ تن الیاف را رنگرزی و تهیه مینماید ، که برای این مهم بهترین و مدرنترین ماشین آلات رنگرزی از کشور آلمان خریداری شده است.

تجهیزات و امکانات این واحد صنعتی تا ظرفیت تولیدی ۶۰ تن در روز پیشبینی شده که در صورت لزوم ، این مهم به سرعت قابل دست یابی است.

الیاف مصنوعی اکریلیک فرش زمرد مشهد از بهترین تولیدکنندگان جهان یعنی درالون آلمان (بایر)که خود نامی محبوب ، آشنا و معتبر در این عرصه است تهیه و تامین میشود.

مهم ترین جزء فرش ماشینی

عمده ترین و مهم ترین جزء فرش زمرد مشهد ، نخ خاب است که الیاف اکریلیک با بهترین و مرغوبترین رنگ های اروپایی با بیش از ۵۰ نوع شید رنگ مختلف تحت عملیات رنگرزی در این واحد رنگرزی قرار میگیرند .

رنگ های که بالا ترین ثبات شستشویی و نوری و سایشی را در حد استاندارد های بین‌المللی ایجاد کرده اند ، رنگ هایی هستند که از نظر کیفی مورد استفاده‌ی این واحد قرار میگیرند .

موارد یاد شده پیرامون کیفیت رنگ فرش زمرد مشهد، از مهمترین عوامل کیفی رنگ در این صنعت است که توجه به آن در خرید فرش اهمیت زیادی دارد.

در جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن ، این واحد دارای تصفیه خانه‌ی پساب صنعتی است که به موحب آن از آسیب به محیط زیست و آسیب به آب های زیرزمینی جلوگیری میشود.

این واحد در کیلومتر ۳۵ جاده‌ی مشهد – فریمان در شهرک صنعتی کاویان واقع شده است.

کارخانه فرش زمرد مشهد با واحدهای ذکر شده ی بالا هم اکنون در حال فعالیت و تولید فرش هایی باکیفیت بالا در خدمت مردم است.

کارخانه فرش زمرد مشهد با توجه به نام پر آوازه و معتبری که در بازار داخلی کشور دارد و کمتر کارخانه‌ای توان رقابت با آن را دارد ، در بازار های خارجی نیز قدرت خود را نمایان کرده و صادرات خود را بیش از پیش افزایش داده ، همچنین این کارخانه در نمایشگاه فرش و کفپوش ابوظبی حضوری قدرتمندانه از خود نشان داده و با غرفه‌ای به مساحت ۱۴۰ متر مربع یکی از زیباترین و برترین غرفه های نمایشگاه را به خود اختصاص داد.

افتخارات و نشان های فرش زمرد مشهد

  • واحد برتر استان خراسان در سال های ۱۳۸۱ ، ۱۳۸۶ و ۱۳۸۹
  • واحد نمونه‌ی استان خراسان رضوی در سال ۱۳۸۹
  • اولین تولید کننده‌ی فرش های هفت رنگ در ایران
  • دارنده‌ی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱
  • واحد نمونه‌ی کیفیت کشوری در سال ۱۳۸۰
  • برنده‌ی جایزه‌ی کیفیت هزاره‌ی جدید از اروپا در سال ۲۰۰۱ میلادی
  • دارنده‌ی گواهینامه‌ی تحقیق و توسعه از وزارت صنایع و معادن
  • دارنده‌ی پروانه‌ی علامت استاندارد ملی ایران

جدا از فروش فراگیر و همه گیر محصولات و تولیدات تولیدی کارخانه فرش زمرد مشهد به تمامی فروشگاه های کشور ، همینک این مجموعه با ۱۰ شعبه‌ و فروشگاه مرکزی فعال و مشغول در حال خدمت رسانی به مشتریان خود میباشد که این ده شعبه را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

شعبات فرش زمرد مشهد

شعبات تهران : ۱- فروشگاه صادقیه ، واقع در فلکه‌ی دوم صادقیه نبش خ آیت‌ا… کاشانی -۲- فروشگاه هفت تیر ، واقع در میدان هفتم تیر بالاتر از مسجدالجواد -۳- فروشگاه رسالت ، واقع در چهار راه مجیدیه نرسیده به بنی هاشم

شعبه‌ی کرج فرش زمرد مشهد: فروشگاه کرج ، واقع در خ شهید بهشتی نرسیده به چهارراه طالقانی

شعبه‌ی رشت فرش زمرد مشهد: فروشگاه رشت ، واقع در خ انصاری روبروی دیلمان

شعبه‌ی تبریز فرش زمرد مشهد: فروشگاه تبریز ، واقع در خ آزادی چهارراه حافظ مجتمع تجاری اداری حافظ

شعبات مشهد : ۱- فروشگاه مجد ، پنجراه سناباد ابتدای خ مجد جنب بانک مسکن -۲- فروشگاه هدایت ، واقع در بلوار هدایت حد فاصل هدایت ۲ و چهار را طالقانی -۳- فروشگاه معلم ، واقع در بلوار معلم بین معلم ۴ و ۶ -۴- فروشگاه چمن ، واقع در بلوار چمن نبش چمن ۵۲

تمامی اطلاعات در مورد فرش، قیمت فرش، شعباتی که برای خرید حضوری میتوانید مراجعه کنید در بالا توضیح داده شد و برای کسب اطلاعات بیشتر  به درباره ما مراجعه فرمایید.

فهرست