فرش ستاره کویر یزد

شما حتما نام فرش ستاره کویر یزد یا نام فرش خاطره کویر کاشان را شنیده اید.البته شاید این دو نام را در کنار هم نشنیده باشید. به هر حال ممکن است فرش هایی با این برند خریداری کرده و الان در حال استفاده از این فرش ها باشید؛ اما به احتمال زیاد نمیدانید که این دو نام در یک گروه صنعتی جا دارند و همکار هستند. ستاره کویر یزد و خاطره کویر یزد هر دو شرکت های بافندگی فرش ماشینی و از شرکت های گروه صنعتی ستاره کویر یزد می باشند.

گروه صنعتی فرش ستاره کویر یزد

گروه صنعتی فرش ستاره کویر یزد در صنعت نساجی دارای شرکت الیاف یزد، شرکت رنگرزی یزد و شرکت نساجی یزد می باشد که در ادامه در مورد هر کدام توضیحات به صورت مفصل داده خواهد شد. گروه صنعتی ستاره کویر یزد با این ترکیب کارخانجات توانسته یکی از شرکت های بسیار معتبر و کارآمد در صنعت نساجی باشد و سهم بازار قابل توجهی را داراست.

گروه صنعتی فرش ستاره کویر یزد

گروه صنعتی فرش ستاره کویر یزد

اول به سراغ اولین عضو گروه صنعتی ستاره کویر یزد یعنی فرش ستاره کویر یزد می رویم. فرش ستاره کویر یزد با استفاده از تجربیات گذشته و قدیمی خود در سال ۱۳۶۰ تاسیس شد و عملا فعالیت قابل توجه گروه صنعتی ستاره کویر یزد با تاسیس این واحد بافندگی فرش ماشینی یعنی فرش ستاره کویر یزد آغاز شد. فرش ستاره کویر یزد اولین کارخانه تولید فرش ماشینی بعد از انقلاب در شهر یزد می باشد. البته ناگفته نماند که قبل از این زمان نیز شرکت های فرش ماشینی کاشان تاسیس شده بودند. کارخانه فرش ستاره کویر یزد یکی از بزرگترین کارخانه های فعال در این حوزه در سطح خاورمیانه است.

فرش ستاره کویر یزد دارای ده کلکسیون فرش می باشد که انواعی از این کلکسیون ها برای اولین بار در جهان تولید شد.

کلکسیون فرش ستاره کویر یزد

اجازه دهید توضیحی در مورد کلکسیون های فرش ارائه دهیم. در هر فرش از یک ترکیب رنگی استفاده می شود. یعنی از چند رنگ به صورت ترکیبی در یک فرش استفاده می شود. فرش هایی که در یک کلکسیون قرار می گیرند دارای ترکیب رنگ یکسان می باشند. به طور مثال در همه ی فرش هایی که در کلکسیون x هستند از ترکیب رنگ های قرمز، سفید و آبی طراحی شده باشند ولی با ترکیب متفاوت که این تفاوت در ترکیب رنگ ها را با استفاده از نام طرح ها مشخص می کنند. فرش ستاره کویر همیشه به دنبال تنوع و نوآوری در ترکیب رنگ ها و کلکسیون های خود بوده است.

گروه صنعتی ستاره کویر یزد با اتکا به تجربه ای که از فعالیت در فرش ستاره کویر یزد به دست آورد و با توجه به موفقیت هایی که با فرش ستاره کویر یزد کسب کرد دست به کاری بزرگ زد. گروه بزرگ ستاره کویر یزد، فرش خاطره کویر یزد را در سال ۱۳۷۷ در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در یکی از شهرک های صنعتی استان یزد تاسیس کرد. وسعت این کارخانه مهر تاییدی بر نوشته ی ما بود که اشاره کردیم گروه صنعتی ستاره کویر یزد دست به کاری بزرگ زد.

کلکسیون فرش ستاره کویر یزد

این گروه صنعتی بزرگ با نام فرش خاطره کویر کاشان به نوآوری ها و افتخار آفرینی های خود ادامه داد و پله های ترقی و رشد را یکی پس از دیگری پیمود.

فرش خاطره کویر کاشان کاری کرد کارستان! این واحد تولیدی بزرگ اولین نسل از فرش های دستباف گونه را تولید کرد و چشم جهانیان را به سمت محصولات نوآورانه خود چرخاند و افتخاری برای گروه صنعتی ستاره کویر یزد و کشور عزیزمان ایران آفرید. کلکسیون هزار و یک شب اولین فرش های ۱۰۰۰ شانه ی ۱۰ رنگ بود. فرش خاطره کویر کاشان با تولید این محصول در سال ۱۳۹۲ هجری شمسی برای شرکت خود و ایران باز هم افتخار آفرینی کرد. این نوآوری همچنان ادامه داشت تا اینکه این شرکت در سال ۱۳۹۴ کلکسیون نقش جهان را ارائه کرد. این کلکسیون شامل فرش های ۱۰۰۰ شانه ی ده رنگ با ۱.۲۰۰.۰۰۰ گره است.

اگر بخواهیم تعداد گره را خیلی ساده توضیح دهیم می گوییم تعداد نخ های که از فرش بیرون زده و در سطح فرش شما مشاهده میکنید همان تعداد گره است. هر کدام از آن ها نخ از یک گره خارج شده شده اند و ما در سطح فرش مشاهده می کنیم.

کلکسیون نقش جهان همزمان در همان سال ۹۴ در نمایشگاه دموتکس هانوفر آلمان در ژانویه ۲۰۱۶ ارائه شد.

فرش خاطره کویر کاشان پیوسته به دنبال نوآوری و جلب رضایت مشتریان و مصرف کنندگان خود بوده است و در پی آن است که هر تخته فرشی که از این شرکت خریداری میکنید خاطره از کویر کاشان باشد. برای دست یافتن به این مهم، این شرکت باید مطابق با استاندارد های بین المللی کار و تلاش کند و بدون یک برنامه ی مدوّن و سیستم مدیریتی عالی رسیدن به این هدف امکان پذیر نمی باشد. در همین جهت فرش خاطره کویر کاشان استاندارد ISO 2001 و ISO 2000 را به عنوان الگوی سازمانی در استقرار سیستم مدیریت کیفیت انتخاب کرده است.

گروه صنعتی ستاره کویر یزد همیشه به دنبال رشد و توسعه ی مجموعه ی خود بوده است. این گروه در سال ۱۳۷۴ یک عضو به گروه بزرگ خود اضافه کرد. عضو جدید این گروه یعنی شرکت نساجی یزد به دنبال تامین نیاز گروه خود و افزایش کیفیت محصولات این گروه از فناوری semi worsted برای تامین نخ های اکریلیک و پشم خود بهره می گیرد تا مواد اولیه خود را با قیمت مناسب تر و با کیفیت بهتر تولید کند. شرکت نساجی یزد دارای یکی از مجهز ترین آزمایشگاه های کنترل کیفیت تولیدات نساجی است که توجه همگان را به سمت خود جلب کرده است.

گروه صنعتی ستاره کویر یزد در جهت نیل به اهداف بلند مدت خود و خودکفایی در مراحل تولید فرش یک عضو دیگر به مجموعه خود اضافه کرد و این گروه صنعتی بیش از پیش بزرگتر و قوی تر شد. یکی دیگر از اعضای این گروه صنعتی شرکت رنگرزی یزد است که در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. این گروه صنعتی فقط توجه خود را به سود خود متمرکز نکرده و به فکر محیط زیست هم بوده است. شرکت رنگرزی یزد در راه کمک به حفظ محیط زیست هزینه های زیادی کرده است. این شرکت دارای تصفیه خانه ی پساب صنعتی می باشد و ضایعات آن آسیبی به طبیعت و محیط زیست نمی زند.

این گروه صنعتی که ابتدا با فرش ستاره کویر یزد شروع کرد بعد از تاسیس شرکت رنگرزی یزد هم همچنان به دنبال توسعه ی خود بوده است. در راستای این توسعه شرکت الیاف یزد تاسیس شد و این شرکت نیز در کنار فرش ستاره کویر یزد، فرش خاطره کویر یزد، شرکت نساجی یزد و شرکت رنگرزی یزد قرار گرفت. شرکت الیاف یزد با هدف تنوع بخشیدن به محصولات مرغوب خود و تولید فرش های بدون پرز و در نهایت جلب رضایت مشتریان خود، کارخانه خود را مجهز به سیستم تابندگی و سیستم تثبیت حرارتی Heat set کرده است.

یکی از روش های بهبود خواص مواد اولیه در صنعت نساجی، انجام عملیات تکمیلی بر روی آنها مانند حرارت دان، رنگرزی کردن، بخار دادن و … می باشد. نخ خاب نیز به عنوان یکی از مواد اولیه تولید فرش می تواند تحت عملیات تکمیلی قرار گیرد. در صنعت فرش ماشینی دو نوع عملیات حرارتی بر روی نخ خاب انجام می شود که عبارتند از : «تثبیت حرارتی»یا «هیت ست کردن» و «فریز کردن». در ادامه نحه انجام هر یک از عملیات تکمیلی ذکر شده به طور مختصر بیان می شود.

تثبیت حرارتی

عملیات تثبیت حرارتی یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین عملیات حرارتی نخ در صنعت فرش ماشینی است.در واقع، طی این عملیات،ساختار نخ با حرارت دادن به طور غیرقابل بازگشتی تثبیت می شود. نخ تثبیت حرارتی شده باید بلافاصله سرد گردد. به عبارتی،عملیات تثبیت حرارتی هر دو مرحله  حرارت دادن و سرد کردن را شامل می شود.

تثبیت حرارتی نخ نه تنها بر خواص فیزیکی- مکانیکی نخ و فرش بافته شده تاثیر می گذارد، بلکه جلوه بصری فرش را نیز تغییر می دهد. زمانی که درجه حرارت الیاف افزایش می یابد و به بالاتر از یک دمای معین می رسد، ساختار ریز پلیمر تشکیل دهنده لیف تغییر می کند. از یک طرف در نقاط بی نظم ساختار داخلی لیف، مولکول ها حرکت کرده، جابه جا می شوند و از طرفی بلوری یا کریستالی شدن زنجیرهای پلیمری رخ داده و بلورهای جدیدی به وجود می آیند. بدین ترتیب می توان گفت لیف دارای ساختار جدیدی می شود که در آن نحوه قرار گرفتن زنجیرهای پایمری و میزان بلورینگی تغییر کرده است. حال چنان چه لیف بلافاصله سرد شود، لیف قادر به بازگشت به ساختمان قبلی نخاوهد بود و نظم جدید پلیمر و در نتیجه ساختمان داخلی جدید لیف، به طور دائم بدون تغییر باقی خواهد ماند. از آن جایی که تغییرات ساختاری پلیمری لیف دراثر حرارت فرآیندی زمان بر می باشد، بنابراین می توان گفت مدت زمانی که در آن الیاف تحت عملیات تثبیت حرارتی نگه داشته می شوند، عامل بسیار تاثیر گذار بر ساختار نخ می باشد.

به طور کلی خواص فیزیکی-مکانیکی نخ خاب تثبیت حرارتی شده به عوامل مهمی چون درجه حرارت، کشیدگی نخ، مدت زمان حرارت دادن ، مدت زمان سرد کردن نخ، فشار بخار و همچنین ساختمان شیمیایی نخ بستگی دارد..شاید بتوان گفت مهم ترنی و موثرترین آنها،درجه حرارت و مدت زمان حرارت دادن نخ است.

مهم ترین دلایل انجام عملیات تثبیت حرارتی برروی نخ های خاب فرش ماشینی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تثبیت تاب نخ جهت جلوگیری از باز شدن تاب
 • جلوگیری از کاهش فر و موج نخ و حفظ حالت حجیم و پفکی نخ
 • ثبات ابعادی نخ
 • مقاومت در مقابل فرسایش نخ خاب به هنگام استفاده از فرش
 • بهبود خواص بازگشت پذیری خاب فرش حین بارگذاری (پاخوردن)
 • دانه اناری شدن سطح خاب فرش و در نتیجه وضوح بیشتر نقشه فرش به هنگام مشاهده
 • کاهش میزان پرزدهی فرش های بافته شده از نخ خاب ریسیده شده

محصولات فرش ستاره کویر یزد

با وجود این سطح دقت گروه صنعتی ستاره کویر یزد و تامین مواد اولیه ی مرغوب خود از طریق شرکت هایی که با زحمت بسیار تأسیس کردند بدهی است که محصولاتی با تنوع بالا و کیفیت عالی تولید شود. در ادامه به تولیدات و کلکسیون های فرش ستاره کویر یزد می پردازیم.

 • کلکسیون نقش جهان: فرش های این کلکسیون ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ و نخ ده رنگ اکریلیک می باشند.
 • کلکسیون شهریار: فرش های این کلکسیون ۷۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و نخ ده رنگ اکریلیک می باشند.
 • کلکسیون شاه عباسی: فرش های این کلکسیون ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ و نخ هشت رنگ اکریلیک می باشند.
 • کلکسیون شهرزاد: فرش های این کلکسیون ۷۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و نخ هشت رنگ ابریشم گونه می باشد.
 • کلکسیون سوپر گلیم: فرش های این کلکسیون از نوع گلیم بوده و ۳۵۰ شانه و ده رنگ می باشند.
 • کلکسیون هزارو یک شب: فرش های این کلکسیون ۱۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و نخ ده رنگ اکریلیک می باشد.
 • کلکسیون شهباز: فرش های این کلکسیون ۷۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و نخ هشت رنگ اکریلیک می باشند.
 • کلکسیون ایساتیس: فرش های این کلکسیون ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰ و نخ هشت رنگ اکریلیک می باشند.
 • کلکسیون شاهسون: فرش های این کلکسیون شامل طرح های محلاتی و ایلیاتی می شود و ۳۲۰ شانه با نخ ده رنگ می باشد.
 • کلکسیون شاهکار نوین: فرش های این کلکسیون ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ و نخ هشت رنگ اکریلیک می باشند.

فرش ستاره کویر یزد با وجود این تنوع و کیفیت محصولات نیاز همگان را می تواند برآورده کند.

یک نکته ای در مورد گروه صنعتی ستاره کویر یزد که شامل فرش ستاره کویر یزد، فرش خاطره کویر یزد، شرکت نساجی یزد، شرکت رنگرزی یزد و شرکت الیاف یزد می باشد، قابل تحسین است و آن این که این شرکت هایی که نام برده شد نیازمند نیروی انسانی به تعداد بالا می باشد. گروه صنعتی ستاره کویر یزد با وجود این حجم کاری تعداد بسیار زیادی شغل ایجاد کرده است. بخشی از این تعداد مستقیم و بخشی هم به صورت غیر مستقیم. تعداد هر دوی این ها تعداد قابل توجهی می باشد و نتحسین همگان را برمی انگیزد. بنابراین این گروه صنعتی کمک شایانی به چرخیدن چرخ اقتصاد کشور مخصوصا مناطقی که این شرکت ها در آن احداث شده است می کند.

به جهت این توسعه و کارآفرینی قابل تحسین گروه صنعتی ستاره کویر یزد که بیشتر به فرش ستاره کویر یزد شهرت یافته است، مفتخر به دریافت لوح توسعه کسب و کار از وزرات کار و امور اجتماعی و با تایید رییس جمهور وقت شده است. همچنین به جهت کارآفرینی بسیار خوب مفتخر به دریافت لوح کار آفرین نمونه در تیرماه ۱۳۸۴ از وزارت صنعت و معدن شده است. همچنین در سال ۱۳۸۵ در دومین جشنواره ملی کارآفرینان برتر تندیس کارآفرین نمونه را دریافت کرده است.

مواد اولیه و ابزار های درجه یک در فرش ستاره کویر یزد

از طرفی با وجود کارخانه های پیشرفته و مجهز به مدرن ترین دستگاه ها، کیفیت محصولات تولیدی بسیار بالا است. از طرف دیگر ایجاد نظم کاری و مدیریت این مجموعه با وجود این حجم کاری بالا، کاری بزرگ است که گروه صنعتی ستاره کویر یزد از پس این موضوع برآمده است. به همین جهت اعتماد ایرانیان و جهانیان را جلب کرده و محصولات خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر می کند و در این جهت لوح صادرکننده ی نمونه را در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۵ از وزارت صنعت،معدن و تجارت دریافت کرده است.

نیوزلند یکی از کشورهایی است که در صنعت پشم فعالیت بسیار خوب و گسترده ای دارد. صنعت پشم در نیوزلند یکی از صنعت های پر درآمد برای این کشور می باشد و این صنعت در این کشور بسیار مهم است. به جهت همین اهمیت این کشور سازمانی به نام سازمان پشم ایجاد کرده است تا به صورت تخصصی به این صنعت بپردازد. فرش ستاره کویر یزد با تلاش بسیار خوب خود توانسته است لیسانس سازمان پشم نیوزلند را دریافت کند و افتخاری بزرگ برای گروه صنعتی خود و کشور عزیزمان ایران بیافریند.

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندویل دو کشور اصلی تولید کننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. بیشتر فرش های ماشینی در ایران توسط جدیدترین دستگاه های تولید شده به وسیله ی این دو شرکت تولید می شوند.استفاده از این دستگاه ها در کنار الیاف با کیفیت و نیروی انسانی متعهد توانسته است فرش ایران را به عنوان برند برتز در حوزه تولید فرش ماشینی تبدیل کند. در ایران فرش ۱۲۰۰ شانه ای تولید می شود که در دنیا نظیر ندارد و ایران در این زمینه بسیار پیشرفته می باشد. حتی بلزیک که از تولید کنندگان فرش ماشینی به شمار میرود، قادر به ااستفاده از این دستگاه های پیشرفته خود به اندازه ایران نیست.

کمپانی وندویل در سال ۱۸۸۰ در بلژیک تاسیس شد. این شرکت در زمینه تولید ماشین آلات و خط تولید انواع تولیدات نساجی از جمله فرش ماشینی فعالیت می کند. در ایران از بسیاری از ماشین آلات این شرکت برای تولید فرش ماشینی استفاده می شود. این شرکت جهت تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و شبیه فرش دستبافت ایرانی، دستگاه فرش ماشینی HCPX2 طراحی و تولید کرده است که در ایران استفاده ی فراوانی دارد. از دیگر تولیدات ماشین آلات فرش بافی این شرکت دستگاه ۴۰۰ شانه گلیم بافی UCL واندویل و CLP320 شانه، ۳۴۰ شانه فریز بافی RCI و فریز ابریشم ۴۰۰ شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک دار UCL واندویل، ۲۸۰ شانه شگی بافی و ۵۰۰ شانه شنل، CTM شونهر برای تولید فرش های مدرن برجسته می باشند.

با وجود این مطالب در می یابیم که شرکت واندویل شرکتی بزرگ و بسیار مورد اطمینان در زمینه فعالیت خودش می باشد. فرش ستاره کویر یزد تندیس ریپر طلایی واندویل و همچنین لوح شرکت واندویل بلژیک را از وزیر اقتصاد این کشور دریافت کرده است و صنعت فرش بافی ایران در جهان را بیش از پیش برجسته کرده است.

فرش ستاره کویر یزد افتخارات بسیار دیگری نیز کسب کرده است که در زیر آن ها را لیست می کنیم:

 • دارای گواهینامه مدیریت تضمین کیفیت ایزو ۹۰۰۱
 • تندیس اهدایی سازمان ملی استاندارد
 • تندیس حمایت از حقوق مصرف کننده برای دوازدهمین سال متوالی
 • تندیس نخستین جشنواره وب و کسب و کار
 • واحد نمونه کیفی در سطح ملی
 • تندیس طلایی حمایت از حقوق مصرف کننده

با توجه به مطالب گفته شده در صورت تمایل  به خرید با ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست