فرش قیطران

 شرکت فرش قیطران یکی از بزرگترین ، معتبرترین و اولین تولید کنندگان فرش در ایران و جهان است. این شرکت با ۳۰ سال قدمت و سابقه درخشان همواره سعی داشته که بهترین کیفیت را در طرح ها و رنگ های متنوع خدمت مصرف کنندگان عرضه کند. این شرکت اولین تولید کننده فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه و فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه در جهان است. فرش قیطران با بالا بردن کیفیت نخ و استفاده از بهترین دستگاه های روز دنیا و با شعار افتخار اولین ها و بهترین ها برای ماست همواره به پیشرفت خود ادامه می دهد. نام قیطران برگرفته از نام یک گل است و لوگوی این شرکت نیز شبیه به گل می باشد.

کارخانه فرش قیطران

فرش قیطران با بیش از ربع قرن سابقه در تولید انواع فرش ماشینی فعالیت خود را در زمینی به مساحت ۵۵۰۰۰ متر مربع در یکی از شهرک های صنعتی کاشان آغاز نمود .

در سال ۱۳۹۲ با توسعه و گسترش خط تولید بافت فرش ماشینی به عنوان اولین تولید کننده فرش ۱۰۰۰ شانه در جهان شناخته شد و این افتخاری بزرگ برای فرش قیطران و ایران عزیز به شمار می رود.

همچنین در سال ۱۳۹۴ با تولید فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ فعالیت خود را توسعه بخشید. فرش قیطران با وجود موانع بسیار در بخش تولید و با همه ی بی توجهی ها و نامهربانی هایی که با بخش تولید صورت میگیرد توانسته است .

برای بیش از ۵۰۰ نفر کارآفرینی کند که این تعداد کارآفرینی برای یک واحد تولیدی فرش که اکثر کارها با استفاده از ماشین و دستگاه های پیشرفته انجام می شود قابل تحسین و تشویق است.

 

کارخانه فرش قیطران

کارخانه فرش قیطران

 

در کشور عزیزمان ایران، صنعت فرش بسیار صنعت مهم و در بخش های اعظمی از تاریخ ما پر رونق بوده است. به همین دلیل تعداد شرکت های فرش ماشینی در ایران قابل توجه می باشد و بازار فرش، بازار پر رقابت و سختی می باشد.

با این حال کشور های مختلف فرش قیطران را به عنوان یک برند قابل اطمینان برگزیده اند و محصولات مورد نیاز خود را در زمینه فرش ماشینی از فرش قیطران خریداری می کنند.

این شرکت در سال ۱۳۹۷ با صادرات فرش ماشینی خود به بیش از ۶۷ کشور برای سومین سال متوالی به عنوان صادرکننده ی نمونه انتخاب گردید و بار دیگر نام فرش قیطران را در بین برندهای فرش ماشینی برجسته تر کرد.فرش قیطران همواره سعی در استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه برای تولید فرش های خود داشته است.

فرش قیطران در همین جهت و در راستای مسیر اهداف بلند مدت و چشم انداز های خود، در سال ۱۳۹۵ با وجود همه ی مشکلات موجود در کشور و مخصوصا در بخش تولید کشور، اقدام به احداث واحد ریسندگی و دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته ریسندگی نمود و به حول و قوه ی الهی و با همت کارکنان و متخصصان این شرکت، توانست در سال ۱۳۹۷ واحد ریسندگی قیطران را به مرحله بهره برداری برساند و گامی دیگر در مسیر کارآفریینی خود بردارد .

واحد ها و محصولات فرش قیطران

افتخار آفرینی فرش قیطران همچنان ادامه دارد. فرش قیطران با استفاده از واحد ریسندگی قیطران سعی در تولید نخ اکریلیک با بالاترین ظرافت، لطافت و کیفیت و مطابق با بالاترین استانداردهای ملی و بین المللی موفق به تولید ظریف ترین نخ اکریلیک با نمره نخ ۵۰ الی ۶۰ شد. 

 

واحدها و محصولات فرش قیطران

واحدها و محصولات فرش قیطران

قیطران به کمک واحد ریسندگی خود، در سال ۱۳۹۷ موفق به تولید اولین فرش ۱۵۰۰ شانه در جهان شد و اولین فرش ۱۵۰۰ شانه در جهان را در تاریخ ۹۷/۰۳/۲۶ رونمایی کرد و افتخاری دیگر برای خود کشور عزیزمان ایران آفرید.

فرش های ۱۵۰۰ شانه در کنار محصولات دیگر فرش قیطران یک مجموعه ای کامل از فرش های ماشینی را تشکیل می دهد که نیاز هر مصرف کننده ای را مرتفع خواهد کرد.

محصولات شرکت فرش قیطران طلایی کاشان

 1. فرش قیطران ۷۰۰شانه ۲۵۵۰ تراکم ۸ رنگ ساده
 2. فرش قیطران ۷۰۰ شانه ۲۵۵۰ تراکم ۸ رنگ برجسته
 3. فرش قیطران ۱۰۰۰ شانه ۳۰۰۰ تراکم ۸ رنگ ساده
 4. فرش قیطران ۱۰۰۰ شانه ۳۰۰۰ تراکم ۱۰ رنگ ساده
 5. فرش قیطران ۱۰۰۰ شانه ۳۰۰۰ تراکم ۸ رنگ برجسته
 6. فرش قیطران ۱۲۰۰ شانه ۳۶۰۰ تراکم ۸ رنگ ساده
 7. فرش قیطران ۱۲۰۰ شانه ۳۶۰۰ تراکم ۸ رنگ برجسته
 8. فرش قیطران ۱۵۰۰ شانه ۴۵۰۰ تراکم ۸ رنگ برجسته

 

تمامی نخ های استفاده شده در این محصولات نخ ۱۰۰ درصد اکریلیک با نمره نخ های متفاوت می باشد که فرش قیطران با راه اندازی واحد ریسندگی قیطران از این پس در تولید نخ اکریلیک مورد نیاز خود، خودکفا شد.

شرکت فرش قیطران طلایی کاشان در گذشته فرش های ۷۰۰ شانه خود را با برند ۵۰ رنگ فرش مشهد اردهال توزیع می کرد که پس از مدتی تصمیم بر متمرکز کردن محصولات خود تحت برند فرش قیطران گرفت و فرش های ۷۰۰ شانه را نیز با برند فرش قیطران توزیع کرد.

فرش قیطران یکی از شرکت هایی است که در انتخاب پالت رنگی خود بسیار دقت عمل به خرج می دهد.

فرش قیطران همیشه سعی در انتخاب پالت رنگ های جذاب و متناسب با ذوق و سلیقه ی امروزی و مطابق با استانداردهای بین المللی داشته است تا محصولی باب میل خانواده های ایرانی و خریداران خارجی تولید کند و زینت بخش منزل جهانیان باشد.

طرح ها و سبک های  فرش قیطران

فرش قیطران به یکباره به این مرحله از سطح کاری و حرفه ای نرسیده بلکه به تدریج با کار بر روی سبک نقشه های خود و ابداع سبک نقشه های جدید و تولید کلکسیون های متنوع و بسیار زیاد مراحل رشد را پیموده است.

جالب است در مورد سبک نقشه که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد بدانید که منشأ سبک نقشه از فرش های دستباف بوده است ولی سبک نقشه هایی که الآن ما میبینیم و نام گذاری کرده اند اکثرا سنخیت و ارتباط خاصی با سبک نقشه های فرش های دستباف دارند.

طرح ها و سبک های فرش قیطران

طرح ها و سبک های فرش قیطران

 

سبک نقشه های فرش قیطران عبارتند از

  1. کهنه نما (وینتیج)
  2. چینی
  3. سجاده
  4. ترکمن
  5. گنبدی
  6. ریزماهی
  7. فرانسوی
  8. افشان
  9. ترنج دار
  10. خشتی

تعدادی از این طرح ها ابداعی خود شرکت فرش قیطران طلایی کاشان است و به علت شباهتی که با نقشه ی تولیدی این شرکت دارد سبک نقشه به این صورت نام گذاری شده است.

همین سبک نقشه ها البته با چند مورد کمتر یا بیشتر در دیگر شرکت های فرش ماشینی نیز ممکن است وجود داشته باشد و فقط مختص به فرش قیطران نیستند.

سبک نقشه های فرش قیطران

سبک نقشه های فرش قیطران

تقسیم بندی دیگری نیز در فرش ها وجود دارد که بر اساس پالت رنگ صورت میگرند و کلکسیون های متفاوتی تشکیل می شود.

به طور مثال فرش قیطران یک پالت یا ترکیب رنگ را انتخاب میکند و با این ترکیب رنگ ده نقشه متفاوت تولید میکند.

همه ی این ده نقشه را که با یک ترکیب رنگ یکسان تولید شده اند را در یک کلکسیون قرار می دهند و آن را با یک نام دلخواه شرکت نامگذاری می کنند.

 

 

کلکسیون های فرش قیطران که هر کدام تعدادی نقشه با پالت رنگی یکسان را در بر میگیرد عبارتند از

 1. سیمرغ
 2. گلستان
 3. شکوفه
 4. یاسمن
 5. کهکشان
 6. فرشته
 7. شراره
 8. زهره
 9. آتین
 10. زری
 11. آیناز
 12. فرناز
 13. ملیسا

 

کلکسیون های فرش قیطران

کلکسیون های فرش قیطران

 

ممکن است نام چند مورد از این کلکسیون ها را به عنوان طرح شنیده باشد نه کلکسیون! بله درست است. اصلی ترین نقشه در یک کلکسیون را به همان نام کلکسیون نام گذاری می کنند.

همه ی این طرح ها از طرف شرکت فرش قیطران طلایی کاشان ثبت صنعتی شده است و انحصاری می باشد. در قوانین کشور مسئله ای با عنوان حقوق مالکیت معنوی وجود دارد.

 

در این نوع قوانین قانون به مالک مواردی که جنبه ابتکاری داشته و از تراوشات فکری اون باشد حق استفاده انحصاری برای مدت معین  می دهد و دارای ارزش اقتصادی است و قابلیت خرید و فروش دارد.

بعضی از اساتید علم حقوق از نام “مالکیت های فکری” استفاده می کنند چون منشاء این حقوق را فکر و اندیشه انسان می دانند.

حضور فرش قیطران در عرصه بین الملل

نمایشگاه دموتکس آلمان نمایشگاه پیشرو در جهان برای پوشش کف می باشد که یک بار در سال در دسترس بازدید کنندگان است. این رویداد بزرگ در حوزه های فرش ماشینی و دستباف، کفپوش ها شامل موکت، چوب، پارکت، لمینیت به شمار می روند و بزرگترین کمپانی ها و تجار جهان هر ساله در این نمایشگاه گرد هم می آیند تا به معرفی برندها و نمایش جدید ترین دستاوردها و نوآوری های خود بپردازند.

 

حضور فرش قیطران در عرصه بین الملل

حضور فرش قیطران در عرصه بین الملل

 

هدف نمایشگاه فرش و کف‌پوش دموتکس، برقراری ارتباط و تعامل تولیدکنندگان، طراحان و صاحبان محصولات نساجی و کف‌پوش است که از سراسر جهان به محل نمایشگاه می‌آیند و این امر با توجه به استقبال بالای بازدیدکنندگان، به توسعه فروش می‌انجامد.

شرکت فرش قیطران در سال های ۲۰۱۹، ۲۰۱۸، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ در نمایشگاه دموتکس آلمان شرکت کرده است. همچنین در سال های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ در نمایشگاه دموتکس تهران و سال ۲۰۱۶ در نمایشگاه دموتکس چین و روسیه نیز شرکت کرده است.

فرش قیطران با حضور در این دست از رویداد های بین المللی خود را به جهانیان معرفی می کند و و با ارتباط گیری با متخصصان حاضر در این نمایشگاه ها نقاط ضعف و قوت خود را بیش از پیش می شناسند.

استانداردهای تولیدی و انجمن های شرکت

ISO 9001:

شرکت IMQ از سال ۱۹۵۱، فعالیت خود را در زمینه ایمنی و کیفیت در میلان ایتالیا آغاز نمود. در طول این سال‌ها، این شرکت فعالیت‌های داخلی و بین‌المللی خود را گسترش داده، به نحوی که امروزه IMQ یکی از شرکت‌های برتر در حوزه ممیزی، صدور گواهینامه‌های سیستم‌های مدیریت و گواهی محصول در میان شرکت‌های بزرگ جهانی به شمار می‌آید.

ISO 9001  با بیش از ۱.۱ میلیون گواهینامه صادر شده در کل جهان به عنوان ابزاری جهت افزایش بهره‌وری فرآیندها، به سازمان‌‎ها کمک می‌کند تا محصولات و خدماتی با کیفیت بسیار مطلوب در سطح جهانی ارایه دهند.فرش قیطران موفق و مفتخر به دریافت ISO 9001 از شرکت IMQ می باشد که این مهر تاییدی بر کیفیت این شرکت بزرگ فرش ماشینی می باشد.

 

انجمن نساجی ایران

انجمن صنایع نساجی ایران که در ششم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۰ به همت روانشادانی چون کاشانی پور، کورس، مقدم، تفضلی، لاجوردی، فرقانی و بسیاری دیگر از زعمای این صنعت آغاز به کار کرد تا مکانی باشد برای هم اندیشی و همکاری صنعتگران این مرز و بوم به جهت مرتفع کردن مشکلات و مسایل روز صنایع نساجی کشورمان اکنون با گذشت سالها از تاسیس این تشکل و با تلاش دست اندرکاران این صنعت، نهال نوپای اولیه که با ده عضو ایجاد گردیده بود.

به صورت تشکلی توانمند و خوشنام با نزدیک به چهارصد عضو اصلی و صدها واحد تولیدی تحت پوشش قد برافراشته است و گستره تولیدات اعضای این انجمن از صرف نخ های پنبه ای، به طیف وسیعی از انواع محصولات نساجی گسترش یافته است.یکی از اعضای خوش نام و معتبر در انجمن صنایع نساجی ایران که در ابتدا تحت نام سندیکای صنایع نساجی پنبه ای و الیاف مصنوعی ایران خوانده می شد شرکت فرش قیطران طلایی کاشان است.

 

استاندارد ملی ایران

تشکیلات سازمان ملی استاندارد ایران همزمان با تصویب قانون اوزان و مقیاسها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی شکل گرفت و تا سال ۱۳۱۱ به نام اداره »اوزان و مقادیر« در وزارت فالحت، تجارت و فواید عامه فعالیت داشت.

در سالهای ۱۳۱۱ تا ۱۳۳۱ به نام اداره »اوزان و مقیاسها« تحت پوشش اداره کل تجارت به فعالیت خود ادامه داد و در سالهای ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۹ در وزارت اقتصاد ملی مستقر بود.

با تصویب قانون در سال ۱۳۳۹ مؤسسه استاندارد ایران تأسیس شد و کار خود را در چارچوب هدفها و مسئولیتهای تعیین شده آغاز کرد و در همان سال به عضویت سازمان بین المللی استاندارد ISO درآمد.در سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۷۱ جایگاه مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در زیرمجموعه وزارت صنایع قرار داشت و از سال ۱۳۷۱ با تصویب قانون اصلاح قوانین و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در مجلس شورای اسلامی، مؤسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل شد.

طبق تصویب نامه یکصد و پنجاه و دومین جلسه شورای عالی اداری، در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۲۴ مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به سازمان ملی استاندارد ایران تغییر نام داد و زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری قرار گرفت.

 

علامت استاندارد ایران

علامت استاندارد ایران، نشانگر تعهد تولیدکننده یا عرضه کننده محصول به رعایت ضوابط و قوانین و استمرار انطباق مشخصات کالا با استانداردهای ملی است.

 استاندارد در اجلاسیه مورخ ۲۲ دی ۱۳۵۸ به تصویب شورای عالی استاندارد رسیده و همگی به استثنای یک مورد دارای کادر اصلی به صورت S است که هم میتواند گویای کلمه SAFETY ایمنی و هم علامت اختصاری STANDARD استاندارد باشد.طرح داخل علامت اصلی، کلمه ایران است.

نام شرکت فرش قیطران طلایی کاشان در این فهرست نیز وجود دارد. این شرکت در بسیاری از فهرست ها که نشان دهنده ی کیفیت است حضور دارد.

شرکت فرش قیطران طلایی کاشان در بخش صنعت نساجی دارای نشان استاندارد است.

این واحد در سال ۱۳۹۷ به عنوان واحد نمونه سال ۹۷ انتخاب گردیده است که اکثر کارشناسان این نشان را حق این شرکت بزرگ می دانند و معتقدند فرش قیطران شایسته ی دریافت این نشان بوده است.

 

استاندارد اروپا CE

شرکت فرش قیطران طلایی کاشان دارای نشان CE بوده و این نشان دهنده ی این است که مورد قبول اروپا می باشد و ورود این محصولات به اروپا بلامانع است.

علامت تضمینی CE به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا (منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه شده‌است.

CE به‌طور مشخص اختصار چیزی را نشان نمی‌دهد ولی می‌توان آن‌ها را اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne یا Conformité Européenne به معنای «موردقبول اروپا» دانست.

فرش قیطران در جهت افزایش صادرات محصولات خود نیازمند این نشان بوده است و در این مسیر مفتخر به دریافت نشان CE شد و باز هم افتخاری برای شرکت فرش قیطران طلایی کاشان آفرید.

 

سوء استفاده از نشان CE

جالب است بدانید بعضی از شرکت ها و کشور ها از این نشان سوء استفاده می کنند تا اعتباری کاذب به محصولات خود بدهند.

برخی از تولیدکنندگان چینی از نشانی بسیار شبیه به CE برای محصولات خود استفاده می‌کنند که کوتاه‌شده ی «China Export» به معنای «صادرات چین» است. با این حال کمیسیون اروپا این تصور را غلط دانسته و اعلام کرده که از وجود چنین نشانی آگاهی نداشته ‌است.

به نظر کمیسیون اروپا، کاربرد اشتباه نشان CE و دستکاری در این نشان دو مقوله جدا از هم‌اند. کمیسیون اروپا قصد دارد CE را به یک نشان تجاری تبدیل کند و با مقامات چینی برای اطمینان از مطابقت کالاهای ساخت این کشور با استانداردهای اروپایی و حل این مشکل مشابهت به مذاکره بنشینند و راه حلی بیاندیشند.

 

کسب دریافت استاندارد جهانی OEKO-TEX100 توسط فرش قیطران

فرش قیطران به عنوان اولین شرکت ایرانی در صنعت فرش موفق به دریافت استاندارد جهانی OEKO-TEX100 در صنعت فرش جهان گردید. این استاندارد که توسط دو موسسه و لابراتوار آلمانی و فرانسوی تدوین شده و شرکتها بوسیله این استاندارد ارزیابی می شوند، بیانگر سالم بودن الیاف استفاده شده در فرش مورد نظر و بی ضرر بودن محصول برای پوست است.

 

 

گواهینامه اکوتکس (Oeko-Tex) چیست؟

استاندارد اکوتکس یک گواهی نامه جهانی برای کالاهای نساجی و پوشاک است که به طور خاص موادی که برای سلامت بدن انسان خطرناک است را هدف قرار می دهد و شامل تست ها و آزمایشات ویژه ای در بخش مواد  اولیه، خطوط تولید، پروسه های تولید میانی و تولید کالای نهایی است.

 

گواهینامه اکوتکس (Oeko-Tex)

گواهینامه اکوتکس (Oeko-Tex)

 

مواد خطرناک و مضر برای بدن در این استانداردها به ۴ بخش کلی تقسیم می شوند

 

۱- موادی که طبق قوانین جهانی استفاده از آنها ممنوع است مانند رنگ های نساجی Carcinosenic

۲- موادی که طبق آئین نامه های بین المللی مصرف آنها مضر است مانند فرم آلدئیدها، نرم کننده ها، فلزات سنگین، پنتا کلرو فنل و …

۳- موادی که در حال حاضر و طبق تحقیقات انستیتو های بین المللی آسیب رسان هستند اما هنوز توسط سازمان های بین المللی به طور رسمی منع نشده اند. مانند حشره کش ها، مواد رنگزایی که باعث حساسیت و آلرژی می شوند و…

۴- پارامترهایی مانند ثبات رنگی و میزان قلیایی بودن کالا، سازگاری با پوست و… که به منظور ایجاد اطمینان بیشتر خریداران اندازه گیری می شود.

استاندارد  Oeko-Tex در چهار کلاس مختلف ارائه می شود و کالاهای نساجی ارجاع شده به این موسسه در تمام این زمینه ها استانداردهای لازم را اخذ می کنند. شرکت هایی که این استاندارد را اخذ می کنند نشان استاندارد Oeko-Tex را دریافت می کنند.

 

در پایان

شما حتما فرش قیطران بسیار بیشتر و دقیق تر از قبل می شناسید. با وجود مطالب بالا دریافتیم که فرش قیطران مراحل بسیاری را در این راه پیموده تا به این مرحله از کیفیت و اعتبار رسیده است.

به طوری که در همه ی استان های کشور نماینده ی فروش و تعداد زیادی نمایندگی دارد و این برند زینت بخش منازل ایرانیان و جهانیان شده است و به دلیل کیفیت عالی سال ها در کنار خریداران خود می ماند و به آن ها وفادار است.

فرش قیطران نمونه ی بارز تلاش خستگی ناپذیر است و هر لحظه به فکر نوآوری و افزایش کارآمدی شرکت خود بوده است و در صنعت نساجی کشور زبان زد ایرانیان و جهانیان است.

این ثمرات نتایج زحمات این شرکت است و بعد از تلاش حدود ۳۰ ساله ی این کشور میسر شده است.

به طوری اگر به هر ایرانی بگوییم این فرش از شرکت فرش قیطران طلایی کاشان است فقط با توجه به سلیقه ی خود باید از بین طرح های بسیار زیاد فرش قیطران انتخاب کند.

چرا که اعتبار این شرکت ثابت شده است و بدیهی است همه ی افراد به راحتی اعتماد می کنند و فقط به انتخاب خود فکر می کنند. اگر به دنبال فرش قیطران بروید خرید شما قطعی است در صورت خرید فرش قیطران با ما تماس بگیرید.

فهرست