فرش ماشینی کاشان

همه چیز در مورد فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان از تولیدات صنعتی شهر کاشان است . در حقیقت فرش ماشینی کاشان قدیمی ترین فرش ماشینی ایران است ، زیرا اولین فرش ماشینی ایران در شهر کاشان در کارخانه فرش کاشان تولید و به مردم ایران عرضه شد . این فرش به دلیل اصالت ، قدمت ، قیمت مناسب و کیفیت درجه یک مورد توجه بسیاری از مردم ایران قرار گرفته است و حتی این ویژگی ها سبب شده که این فرش ها جزو پر فروش ترین و برترین فرش های جهان قرار بگیرند .
فرش ماشینی کاشان در ابتدا در میان مرده جا نیفتاده بود تا این با طرح های زیبا و دست بافت گونه وارد بازار شد و قیمت مناسب آن باعث مردم بیشتر از پیش در سبد خرید های خود از آن استفاده کنند .
فرش ماشینی کاشان بیشتر ممکن است دارای سه الگو برای بافت باشد . یکی از آن ها طرح افشان است که می توان گفت طرح ترنج در آن بکار نرفته است و  بدون حاشیه می باشد و الگوی دیگر این فرش ها الگوی طرح ترنج و لچک است که در این الگو یک طرح نسبتا بزرگ در وسط فرش قرار می گیرد و خارج از حاشیه ای که دارد ، دارای طرح هایی در گوش تا گوش فرش است . الگو یا طرح سوم که به طرح خشتی معروف است ، دارای انواع بخش ها است که در هر بخش طرح و نقش جدا در نظر گرفته شده است .

ما در فروشگاه زیراگ انواع بهترین فرش های ماشینی کاشان را به مشتریان عزیز ارائه می دهیم . مشتریان می توانند با ما خرید آسان و بهتری داشته باشند .

فرش ماشینی کاشان

تاریخچه فرش ماشینی کاشان :

از نظر جغرافیایی شهر کاشان از شهرهای مرکزی کشورمان ایران است .
یافته هایی در تاریخ نشان می دهند که در دوران قدیم شهر کاشان تولید کننده ی انواع پارچه های گران بها بوده ، به طوری که امروزه می توان شهر کاشان را وارث انواع پارچه های مخمل و اطلس دوز دانست که برای این شهر و همین طور ایران شهرت جهانی به ارمغان آورده است . بهتر است بدانید که افراد مشهوری در جهان مانند مارکوپولو از محصولات این شهر ستایش بسیاری کرده اند .

در مورد تولید فرش می توان قالی های دوران صفوی و قالی هایی مانند قالی شاه عباسی را از دست آوردها و سابقه ی درخشان شهر کاشان دانست ، که امروزه در موزه های مختلف جهان به نمایش عموم در می آورند .

در دوران هایی شهر کاشان حوادثی را هچون حمله مهاجمان و جنگ متحمل شده است که باعث کم رونق شدن صنعت فرش آن ها شده است ، اما همچنان صنعت قالی و فرش بافی این شهر نقش به سزایی در ساخت دوباره ی زندگی هنری ایران و ایرانی داشته .

از اساتیدی که در زمینه بافت فرش کاشان میتوان نام برد از استاد میرزا نصرالله و استاد افسری ، استاد کریم پور ، اصفهانیان و استاد تقدیسی هستند ، تعدادی از این اساتید در حال حاظر نیز در زمینه بافت فرش کاشان فعالیت می کنند و قسمتی از بازار این هنر با ارزش را در دست گرفته اند .

امروزه تولیدات فرش ماشینی کاشان نیز مانند فرش دستباف آن شهرت بسیاری پیدا کرده است . از سال ۱۳۶۵ تولیدات صنعتی فرش ماشینی کاشان تحولات و پیشرفت های اساسی خود را آغاز کرده است ، که همین امر باعث شده که امروزه بیش از ۵۰۰ تولیدی کوچک و بزرگ فرش ماشینی کاشان در همین شهر دایر باشند و به رقابت با سایر مناطق بپردازند .
فرش ماشینی کاشان به علت های مختلف مثل سرعت بالای بافت و مواد اولیه ای که در تولیدشان استفاده می کنند مانند مناطق دیگر ایران ، قیمت ارزان تر و مناسب تری نسبت به فرش های دست بافت دارند .

فرش ماشینی کاشان

ویژگی های فرش ماشینی کاشان :

بافت بسیار ریز و ظریف از مشخصه های بارز فرش ماشینی کاشان است همین ویژگی است که سبب می شود نقش های به کار رفته در این فرش ها حالت برجسته داشته باشند و نمود ظاهری بیشتری پیدا کنند .
از ویژگیهای عمومی فرش کاشان می شود وجود زمینه لاکی با حاشیه  ای سرمه ای را نام برد .
عمدتا رج شمار فرش ماشینی کاشان بین ۳۰ تا ۴۵ رج و پایین میباشد .
از قدیم الایام یکی از ویژگیهای فرش ماشینی کاشان  اندازه آنها بوده ، با وجود اینکه در حال حاظر فرش های کاشان با سایزهای مختلفی بافته و عرضه میشوند اما معروفیت آنها به اندازه سجاده بودن آنهاست .
یکی دیگر از خصوصیات ظاهری فرش های ماشینی کاشان نیز اسلیمی های سفید رنگ در دور لچک ، ترنج و حاشیه ها است .

تراکم و شانه فرش ماشینی کاشان :

تخته فرش ها دارای دو نوع تراکم طولی و عرضی می‌باشند . که به تراکم عرضی فرش ماشینی کاشان ، شانه می گویند و به تراکم طولی فرش ، همان تراکم گفته می شود .

تراکم عرضی فرش : تعداد ریشه در یک متر از عرض فرش ، تراکم عرضی فرش یا همان شانه را مشخص می کند .
مثلا فرش ۵۰۰ شانه یعنی در هر متر از عرض فرش ۵۰۰ ریشه بافته شده است .
امروزه فرش های با شانه های مختلف وارد بازار شده اند مانند : فرش ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه ، ۱۲۰۰ شانه که در ادامه به طور اختصاصی در مورد همه آنها توضیح می دهیم .

تراکم طولی فرش : تعداد ریشه در یک متر از طول فرش را با تراکم طولی فرش یا آسان تر همان تراکم مشخص می کنند .
به عنوان مثال وقتی می گوییم فرش با تراکم ۱۰۰۰ ، یعنی این که در یک متر از طول فرش ، هزار ریشه بافته شده است . بیشترین تراکم هایی که در بازار شاهد آنها هستیم ، تراکم های ۹۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۲۵۵۰ ، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ هستند . در فرش ماشینی کاشان  تراکم ها به نسبت شانه ها تنظیم شده اند و به صورت مجزا مورد بررسی قرار می گیرند . تراکم طولی در سبک های مختلف بافت با یکدیگر متفاوت هستند . فرش هایی که شانه شان بیشتر است ، ریز بافت تر هستند ، به همین دلیل به فرش های دست بافت شباهت بیشتری دارند . شانه فرش به نقشه ی فرش مربوط می شود و تراکم فرش به فشردگی فرش مربوط می شود و هر مقدار که تراکم فرش بیشتر باشد فرش سنگین تر و سفت تر است .
پس نتیجه می گیریم که هرچه شانه و تراکم در بافت فرش افزایش داشته باشد ، ضخامت فرش کاهش می یابد و فرش نازک‎ تر اما مستحکم ‏تری با بافت فشرده‎ تری را به جهت زیبایی بصری و پوشش در منازل خود خواهیم داشت.

فرش ماشینی کاشان

طرح های فرش ماشینی کاشان :

در گذشته برای بافت فرش ماشینی کاشان در داخل ترنج و حاشیه و لچک ها بیشتر از نقوش پرنده و مرغ  استفاده میشده در حالیکه امروز بیشتر از طرح هایی  بهره میگیرند که به طرح گل های شاه عباسی معروف است ، لازم به ذکر است این طرح و نقشه بسیار زیبا و بی نظیر میباشد و نظر طرفداران بسیاری را نیز به خود جلب کرده. همانطور که میدانید طرح‌های قالی و فرش هر منطقه ، ریشه در فرهنگ قومی و شرایط مناطق دارد؛ شهر کاشان نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد.

معروف ترین طرح های فرش ماشینی کاشان :

 • محتشم
 • محراب
 • ترنج
 • گلدانی و درختی
 • بته‌جقه‌ای
 • شکارگاه ، حیوانی
 • سجاده‌ای
 • فرش ماشینی کاشان پنج رنگ

در اینجا قصد داریم دو نوع طرح را به عنوان مثال توضیح دهیم :

محراب : نوعی نقش تذهیب است که نقش محراب مسجد در بالای طرح ترسیم شده است و انواع گوناگونی دارد : محرابی تصویری – محرابی درختی – محرابی دورنما – محرابی قندیلی – محرابی گل و بوته – محرابی هندسی – محرابی هزار گل .

ترنج : شکلی چهار گوش، دایره یا بیضی مانند . به عبارت دیگر ترنج طرحی بدیع از دایره یا بیضی است که با نقوش اسلیمی و ختایی ترسیم شده است و معمولاً در وسط یک طرح تذهیب قرار می گیرد .

صنایع مرتبط با بافت فرش :

 • رنگ رزی
 • نقشه کشی
 • حلاجی
 • چله کشی
 • ریسندگی
 • رفو گری

صادرات فرش ماشینی کاشان :

این روزها صادرات فرش ماشینی کاشان از ایران به دیگر کشور ها مقداری با مشکل رو به رو شده است . روابط سیاسی معمولا در روابط کشور ها حتی تجاری تاثیر مستقیم می گذارد .
تا پیش از تحریم ها امکان صادرات فرش ماشینی به آمریکا ، کانادا ، استرالیا و کشور های اروپایی بیشتر وجود داشت ، زیرا آواره فرش های ماشینی به خصوص فرش ماشینی کاشان در تمام دنیا پیچیده شده است .
کشور های دیگری همچون هند و پاکستان و چین در تولید فرش در رقابت با ایران هستن اما هیچوقت پیروز نبوده اند .
کشور هایی که امروزه بشترین خرید فرش های ماشینی ایران به خصوص کاشان را دارند ، کشور های عربی همسایه ایران هستند ، که از همین طریق هم همین کشور ها واسطه ی فروش و صادرات به کشور های اروپایی و دیگر کشورها هستند . در میان فرش های ایرانی ، فرش های کاشان بیشترین میزان صادرات به کشور های خارجی را دارد .

خرید آنلاین فرش ماشینی کاشان:

خرید غیر حضوری فرش ماشینی کاشان یا همان خرید اینترنتی فرش ماشینی یکی از روش هایی است که به تازگی و در چند دهه اخیر در ایران راه اندازی شده و با استقبال بی نظیر مردم روبرو شده است .

امروزه به دلیل مشغله زیادی که گریبان گیر افراد شده افراد زیادی هستند که زمان لازم برای خرید حضوری فرش را ندارند که با راه اندازی فروشگاه های آنلاین فرش ماشینی این مشکل کاملا برطرف شده است و هم چنین این باعث شده که واسطه های فروش و دلالان نیز از این بین حذف شوند. خرید آنلاین فرش از فروشگاه زیراگ بصورت زیر می باشد.

شما از دسته بندی موجود در همین صفحه به انواع فرش ماشینی کاشان دسترسی دارید. وارد هر دسته بندی شوید میتوانید انواع فرش ماشینی کاشان در آن دسته بندی را مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق راه های ارتباطی در صفحه ی تماس با ما، سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست