فرش نگین مشهد

شرکت فرش نگین مشهد با هدف تولید فرش ماشینی ایرانی در سال ۱۳۷۱ در کیلومتر ۲۵ جاده قوچان – جاده شیر حصار تاسیس و درهمان سال به بهره‌برداری رسید .

آدرس دفتر مشهد شرکت : خیابان سناباد – بین گل چهره و آفرین – روبروی درمانگاه الغدیر – شماره ۶۵۶ – طبقه دوم .

آدرس دفتر تهران شرکت : خیابان ولی عصر – مقابل پارک ملت – خیابان عاطفی – شماره ۱۰۰

 سیستم تضمین کیفیت فرش نگین مشهد

فرش نگین مشهد سیستم تضمین کیفیت کالاهای تولیدی خود را مطابق با الگو و اصول مدیریت کیفیت ISO 9001/2008  را در سازمان خود مقرر نموده ، الزامات آن را ایجاد کرده ، در طراحی ، توسعه و تولید استفاده کرده و اثر بخشی آن را بهبود بخشیده تا نظر ، پسند ، اطمینان و اعتماد مشتریان خود را در جهت تولید و خرید کالای ایرانی با کیفیت و اصالت ایرانی جلب نماید .

سیستم تضمین کیفیت فرش نگین مشهد

سیستم تضمین کیفیت فرش نگین مشهد

همچنین شرکت  فرش نگین مشهد در حال حاضر یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تولید کننده‌ی فرش ماشینی در ایران به شمار می رود که اکثر تولیدات آن فرش ۵۰۰ شانه ، فرش ۷۰۰ شانه ، فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه در طرح های سنتتی ، مدرن و کلاسیک می باشد .

این شرکت به شعار مرغوبیت و تنوع در طراحی محصول لباس عمل پوشانده و خطی مشی کیفی محصولات خودرا بر این اصول بنا نهاده تا اعتماد و اطمینان مشتریان خودرا بیش از پیش بیشتر و پایدار تر کند .

مواد اولیه‌ی مصرفی این شرکت با کیفیت مطلوب و مناسب از بهترین شرکت های داخلی و کشور های خارجی چونان آلمان تهیه میشود تا کیفیتی مناسب را در محصولات خود برای ذوق و لیاقت مشتریان ایجاد نماید .

نخ بکار رفته در فرش نگین مشهد

نخ بکار رفته در محصولات کارخانه فرش نگین مشهد صد درصد اکریلیک هیت ست شده است که تحت لیسانس بایر آلمان که خود معرف حضور کارشناسان و دست اندرکاران فرش و تولیدات فرش است ، تولید می گردد .

محصولات این شرکت در سایزهای مختلف تولید می‌شود و همچنین برای تمامی محصولات پشتی و کناره وجود دارد .

مضامین و اصول پیشرفت اهداف فرش نگین مشهد

مضامین و اصولی که پایبند و متعهد بودن به آن ها در قالب اعتقاد به اصول مدیریت کیفیت ، شرکت فرش نگین مشهد را در جهت پیشرفت و پیشبرد اهداف کوتاه و بلند مدت خود یاری نموده است به شرح زیر میباشد :

اصل ۱: اخذ نظرات ، تامین و افزایش رضایت مشتریان خود با رعایت قوانین و ارزش های اساسی ، به عنوان هدف اصلی این مجموعه .

اصل ۲ : ایجاد و برقرار کردن بستر و محیطی مناسب در جهت نیل به پیشبرد اهداف کلان مجموعه .

اصل ۳ : فراهم آوردن بستری مناسب و بروز برای بهره برداری از مشارکت تمامی کارکنان و استفاده از دانش ، تجربه ، خلاقیت و نو آوری آنها در همه جوانب در جهت نیل به اهداف سازمانی مجموعه .

اصل ۴ : تشویق ارتباطات اثر بخش و کار در گروه ها و اداره کردن تمام منابع و فعالیت های سازمان در قالب فرآیندها در جهت تسریع نمودن رسیدن به اهداف مجموعه .

اصل ۵ : تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدات درونی و بیرونی سازمان به صورت مداوم ، و بهبود بهره‌وری ، اثر بخش و کارائی سازمان با شناسایی ، درک و اداره‌ی سیستمی با دارا بودن فرآیند های مرتبط با اهداف مشخص شده در مجموعه .

اصل ۶ : قرار دادن بهبودی مستمر و اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی ، جزء اهداف همیشگی و غافل نبودن از آخرین پیشرفت ها وتکنولوژی های جهان با ایجاد آموزش دانایی و علم بروز به خود و کارکنان و افازایش مهارت های آنان در مجموعه .

اصل ۷ : اساس قرار دادن کار کارشناسی ، تفکرات جمعی ، وحدت رویه ، حقایق و اقعیات و تحلیل داده ها و اطلاعات در تصمیم گیریهای مجموعه .

اصل ۸ : استفاده از تجارب و علم کارآمد و مفید سایر شرکت ها و ایجاد روابط متقابل سودمند و مفید با عرضه کنندگان محصولات این شرکت و همکاری و مساعدت به آنان در برای تعملات بیشتر در جهت نیل به اهدف مجموعه .

اصل ۹ : پایبندی و متعهد بودن به مسئولیت های اجتماعی در زمینه های زیست محیطی و حضور در فرآیندهای اجتماعی ، کارگروه ها و تشکل ها به صورت فعال در جهت اهداف مجموعه .

اصل ۱۰ : تاکید بر نام و نشان تجار فرش نگین مشهد به عنوان برند برتر تثبیت شده‌ی شرکت در همه‌ی فعالیت های ذکر شده و قدر نهادن برنام و اکنان مجموعه .

قبل از معرفی دسته بندی های محصولات تولید شده‌ی این شرکت به بررسی و توضیحی اجمالی پیرامون فرش و نخ های بکار رفته در آن میپردازیم .

انواع تراکم

دونوع تراکم در هر تخته فرش (فرش ابریشم ، فرش ماشینی ) وجود دارد

۱- تراکم عرضی :به تعداد ریشه ( گره رنگ ) در یک متر عرض فرش که با واحد شانه مشخص میشود را تراکم عرضی میگویند .

مثال: قالی ۵۰۰ شانه یعنی در هر متر عرض فرش برابر با ۵۰۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است که شانه‌های رایج در بازار ۵۰۰ شانه ، ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه میباشد .

۲- تراکم طولی فرش :به تعداد ریشه ها (گره رنگ) در یک متر طولی قالی را تراکم طولی میگویند که بیشتر از همان واژه‌ی تراکم به صورت مختصر استفاده میشود . والبته با واحد رج شناخته میشود .

مثال: قالی با تراکم۸۰۰ یعنی در یک متر طولی فرش برابر با ۸۰۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است که تراکم‌های طولی رایج در بازار تراکم ۱۰۰۰ ، تراکم ۲۵۵۰ ، تراکم  ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ تراکم می‌باشد .

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

در تولید فرش ماشینی از سه نوع نخ استفاده میشود که از ملزومات تولید فرش ماشینی محسوب میشوند .

۱- تار : نخ و رشته ایست که در درازای فرش قرار دارد و غالبا جنس آن از پنبه پلی استر و جوت است و کیفیت الیاف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهمی در دوام و زیبایی فرش است .

والبته این نوع نخ ها بیشتر در قالی های اکریلیک استفاده میشود نخ چله یا همان نخ تار در قسمتی از فرش قرار میگیرد که استحکام و مقاومت فرش را در جهت طول فرش ایجاد میکند که غالباً از از الیافی نظیر پنبه ، پلی استر و یا مخلوطی از هردوی آن ها ساخته میشوند .

۲- پود : نخ ورشته ایست که در پهنای فرش قرار دارد . نخ پود همان نگهدارنده نخ خاب فرش است و موجب استحکام فرش در جهت عرضی فرش می‌شود. نخ پود معمولا از جنس پنبه، جوت و پلی استر می‌باشد.

۳- خاب : به نخی که تمامی سطح روی فرش را پوشانده است، نخ خاب گفته می‌شود. جهت بافت گره های رنگ از این نخ استفاده میشود که به دور نخ پود به صورت گره ویا به شکل یو قرار میگیرد .

آنچه مورد اهمیت و بحث ماست این نوع نخ است چراکه نه تنها ۷۰ تا ۸۰ درصد وزن هر فرش ماشینی را نخ خاب تشکیل میدهد بلکه همان نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده است می باشد و البته بیشترین تاثیر را در کیفیت و زیبایی فرش برعهده دارد .

جنس این نوع نخ یا صد در صد اکریلیک است یا صد درصد پلی پروپیلن ویا ترکیب این دو .

الیافی که در خاب فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند باید دارای ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا و برگشت پذیری باشند.

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

نخ خاب مصرفی در فرش‌های ماشینی نخ اکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین هستند .

یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین الیاف مورد استفاده در بافت فرش ماشینی به عنوان نخ خاب ، الیاف اکریلیک می باشد .

الیاف مصنوعی به کار رفته در فرش عبارتند از نخ اکریلیک، نخ نایلون، نخ پلی استر و نخ پلی پروپلین.

البته نخ ویسکوز هم نوعی نخ مصنوعی است اما از نوع بازیافتی که کیفیت مناسب و مطلوبی ندارد .

اکریلیک الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است . در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود . منومر پلی‌اکریلونیتریل از وینیل سیانید یا اکریلونیتریل تشکیل می‌شود .

نخ اکریلیک نسبتا نرم ، شفاف و مقاوم در برابر حرارت و پاخور شدن می باشند و همچنین برگشت پذیری سریعی دارند .همچنین دارای رنگ های شاد و شفاف می باشند . از جمله ویژگی های فیزیکی فرش ماشینی مانند نرمی و لطافت ، بازگشت پذیری ، زیبایی و غیره به نخ خاب فرش ماشینی بستگی دارد.

البته الیاف نساجی با توجه به طولشان به دو دسته‌ای که در زیر بیان میکنیم تقسیم می‌شوند :

الیاف منقطع

الیافی هستند که طول آن‌ها مشخص و محدود است. طول الیاف منقطع از چند میلی متر تا چندین سانتی متر است، تمام الیاف طبیعی (بجز ابریشم) در این گروه قرار می‌گیرند.

الیاف یکسره

الیافی هستند که طول آن ها مشخص و محدود نیست و طول این الیاف بسیار بلند است و ممکن است به هزاران متر برسد؛ الیاف ابریشم و الیاف مصنوعی در این گروه قرار دارند.

البته الیاف مصنوعی و الیاف ابریشم یکسره را می‌توان به طول‌های مشابه الیاف منقطع برش داد ، به زبان دیگر الیاف ابریشم و الیاف مصنوعی به دو صورت یکسره و منقطع تولید و مورد استفاده قرار میگیرند .

در حال حاضر اکثر تولیدات فرش ماشینی در ایران با الیاف مصنوعی اکریلیک و پلی استر و الیاف طبیعی پنبه و جوت تولید می‌شوند.

پیرامون مهمترین نخ مصرفی در تولیدات فرش یعنی نخ اکریلیک ، ذکر ویژگی های این نوع نخ خالی از لطف نیست .

ویژگی های نخ اکریلیک

* اکریلیک نسبت به بید و روغن و مواد چرب ،همچنین مواد شیمیایی و نور خورشید مقاوم میباشد .

* نخ اکریلیک بسیار بادوام است و فرش های بافته شده با این نخ ماندگاری بالایی دارند .

* نخ اکریلیک به لحاظ ثبات نوری ، شست وشو و سایش بسیار مقاوم است .

* نخ اکریلیک در برابر حرارت بسیار مقاوم میباشد .

* نخ های اکریلیک پفکی شده ، میزان نخ مصرفی فرش را کاهش میدهند و هم فرش را درست پوشش میدهند و هم وزن فرش سبک تر می شود.

* زیر دست نرم تری را نتیجه میدهد .

* پارگی نخ کمتر میباشد.

* الیاف اکریلیک سبک،گرم و حالتی شبیه به پشم دارند.

* همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد.

* برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو(زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به” صورت طبیعی” یا” سفید خام “یا “رنگ نشده” تولید می شوند.

* اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد.

* کاربرد نهایی ان در جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد.

*قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.

*اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و نور خوشید مقاوم است.

* هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد .

*الیاف اکریلیک در صنعت فرش ماشینی بعضی از کشورهای تولید کننده مانند ایران ، ترکیه عربستان و مصر طرفداران زیادی دارد . با توجه به آمار موجود میزان استفاده از الیاف کریلیک در کشورمان به بالای ۲۰۰ هزار تن می رسد .

رنگرزی و استحکام الیاف اکریلیک در فرش ماشینی

برای رنگرزی الیاف اکریلیک معمولا از رنگ کاتیونیک استفاده می‌شود و از رنگ‌های دیسپرس (Disperse) نیز برای شیدهای روشن می‌توان استفاده نمود.

شرایط مناسب رنگرزی الیاف، تاثیر بسزایی بر کاهش شکست الیاف دارد؛ در بخش رنگرزی برای بررسی و برطرف کردن این مسأله می‌توان به عواملی مانند مواد تعاونی، کیفیت رنگ، نوع و میزان نرم کننده‌ها اشاره کرد.

الیاف تیره رنگ، مثل لاکی و سرمه‌ای به علت اینکه باید مدت زمان بیشتری در حمام رنگرزی بمانند استحکامشان کاهش یافته و در نتیجه احتمال شکست تعداد بیشتری از الیاف وجود دارد و میزان پرزدهی نیز افزایش می‌یابد.

در حال حاضر غالب محصولات شرکت فرش نگین مشهد از نخ های اکریلیک تهیه شده و فرش های اکریلیک عمده‌ی محصولات این شرکت هستند .

ماشین آلات به کار رفته در این مجموعه از بهترین و بروز ترین ماشین آلات روز دنیا به حساب میرود تا محصولاتی در خور شان و مقام مشتریان خودرا پدید آورد.

دسته بندی محصولات شرکت فرش نگین مشهد به شرح زیر میباشد

۱- پانصد شانه‌ – هفت رنگ – تراکم ۱۰۰۰ – اکریلیک

۲- پانصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۱۴۰۰ – اکریلیک

۳- پانصد شانه – پنج رنگ – تراکم ۱۰۰۰ – اکریلیک

۴- پانصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۱۰۰۰ – اکریلیک

۵- پانصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۱۲۰۰ – اکریلیک

۶- هفتصد شانه – ده رنگ – تراکم ۲۵۵۰ – اکریلیک

۷- هفتصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۲۱۰۰ – اکریلیک

۸- هفتصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۲۵۵۰ – اکریلیک

۹- هفتصد شانه – هشت رنگ – تراکم ۳۰۰۰ – اکریلیک

۱۰- هفتصد شانه – ده رنگ – تراکم ۳۰۰۰ – اکریلیک

۱۱- هزارشانه – هشت رنگ تراکم ۳۰۰۰ – اکریلیک

۱۲- هزار و دویست شانه – هشت رنگ – تراکم ۳۶۰۰ – اکریلیک

شرکت فرش نگین مشهد با توجه به مشکلات صادرات اقلام غیر نفتی که عرصه را بر تولید کنندگان و صادر کنندگان ایران محدود کرده است ، نا امید نشده  و با تدابیر مدیریتی و زحمات شبانه روزی کارکنان و دست اندرکاران شرکت توانسته مقدار قابل توجهی از صادرات خود را در سالیان اخیر افزایش دهد و همچنان در صحنه تولید فرش ماشینی خوش بدرخشد ، کیفیت اجناس ، تولیدات ، کالاها و اقلام این شرکت به گونه‌ایست که خود را با سلیقه و ذائقه‌ی مشتریانش همسو نموده تا با جلب رضایت مشتریان خود ، سهم خود را هم در تولید ، هم در فروش و هم در اعتبار شرکت روز به روز بیشتر کند .

توانایی شرکت فرش نگین مشهد در تولید فرش های ماشینی به گونه ایست که این شرکت اولین و مهمترین تولید کننده‌ی فرش گل برجسته در کشور شناخته میشود .

موقعیت ممتاز و برتری که این شرکت در بازار های داخلی و خارجی دارد ، مرهون تلاش بسیار و همراه با رعایت اصول کاری کلیه‌ی مدیران و کارکنان این شرکت و اعتماد مشتریان با ذوق و سلیقه‌ ایست که در پیشبرد اهداف این شرکت و پیشرفت آن موثر بوده‌اند .

شرکت فرش نگین مشهد هم اکنون با کالاهای متنوع و با کیفیت و کارکنانی سخت کوش ، زحمت کش ، دقیق و متخصص خود در حال فعالیت بوده و با تجربه‌ی متخصصان و مدیران خود از فرصت های خویش استفاده نموده و از غفلت و بی‌تدبیری دوری میجوید تا تولیدات خود را روز به روز ، بروز نموده و ارتقا داده تا به عنوان شرکتی ایرانی ، در حد شان و منزلت ایران و ایرانی گام بر زمین بگذارد. در صورت تمایل به خرید فرش با کیفیت ایرانی با ما تماس بگیرید.

فهرست