فرش گل برجسته

مسلما همه شاهد روز افزون پیشرفت فرش های ماشینی هستیم . یکی از پیشرفته ترین و با کیفیت ترین فرش هایی که امروزه تولید و به کشور های دیگر هم صادر می شوند ، فرش گل برجسته ایران است . پیشرفت هایی که در صنعت فرش ایجاد شده بیشتر در راستای زیبا سازی دکور خانه ها بوده . به طوری که بافت ها حالت قبل و استحکام خود را حفظ کرده اند اما روز به روز با خلاقیت بر ظرافت و زیبایی فرش ها افزوده می شود . در چند سال اخیر در صنعت فرش ماشینی ، هم دستگاه های بافت و هم نقش و نگار فرش ها پیشرفت و تغییرات چشم گیری داشته اند .
فرش گل برجسته جزو مهم ترین تولیدات کشورمان است که در سطح جهان تعداد کمی از کشور ها من جمله کشورمان ایران توانایی تولید این فرش ها را دارند . با اینکه به تازگی این محصولات وارد بازار شده اند اما فروش بسیار خوبی داشته اند و طرفداران بسیاری دارند . در حال حاضر فرش های گل برجسته ی ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری در بازار به عنوان فرش های با اندازه ی استاندارد به فروش می رسند . حتی برخی تابلو فرش های ماشینی هم به صورت گل برجسته هستند .

ویژگی های فرش گل برجسته :

بعضی تصور می کنند که تفاوت فرش های گل برجسته با سایر فرش ها دستگاه های بافت و تولید فرش است اما این تصور ، تصوری اشتباه است . تفاوت فرش های گل برجسته با دیگر فرش ها در نخ خابی است که برای بافت آن ها به کار گرفته شده است . به طور کلی از دو نوع نخ خاب برای بافت فرش های گل برجسته استفاده می شود . یکی نخ خاب آکرلیک هیت ست و دیگری نخ اکرلیک هایبالک هیت ست است .
فرش های گل برجسته به علت شانه و تراکم بالای خود ، نازک هستند و در آن قسمت هایی که برجسته است بسته به شانه و تراکم ضخامتی متفاوت، حدودا ما بین ۶ تا ۹ میلی متر دارند . خیلی کم پیش می آید که این فرش در شانه های ۵۰۰ شانه تولید شوند . زیرا برای زیبایی و ریز بافت تر شدن ، فرش ها باید در شانه و تراکم بالاتر تولید شوند .
از جدیدترین محصولات فرش های گل برجسته  ای که در بازار عرضه می شود ، فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰شانه ی ماشینی گل برجسته است که با نخ هایبالک هیت ست بافت و تولید می شود . هایبالک در واقع اسم دیگر فرش گل برجسته است . تفاوت ارتفاع در قسمت های فرو رفته و برجسته ی آن در حدود یک میلی متر می باشد . این بلندی و کوتاهی در بعضی از بافت ها است که سبب تمایز فرش گل برجسته و دیگر فرش ها شده که در شانه و تراکم بالا بسیار زیبا است و جلوه ی خاص و جذابی دارد .
فرش گل برجسته با طرح ها و رنگ های هماهنگ و ست با دکوراسیون منزل از بهترین عناصر زیبا سازی منازل در کنار تابلو فرش هاست .

نخ بافت فرش گل برجسته :

در حقیقت در فرش های گل برجسته در کنار نخ اکرلیک استاندارد و معمولی که معمولا در تمام فرش های استاندارد به کار می رود نخ دیگری نیز به اسم نخ اکرلیک هایبالک استفاده می گردد . این نوع نخ ها که از نظر واکنش به دما بسیار حساس می باشند و معمولا در فرش های گل برجسته به عنوان رنگ زمینه به کار می رود ، استفاده می شوند . از چند نوع نخ هایبالک و آکرلیک برای ایجاد فرو رفتگی و برجستگی در فرش های گل برجسته استفاده می شود .  بعد از خارج شدن فرش از دستگاه بافت هیچ گونه برجستگی یا فرو رفتگی در آن قابل مشاهده نیست و برای ایجاد این تغییرات فرش ها به مرحله ی آهار یا پرداخت می روند . در این قسمت یعنی قسمت آهار، فرش حرارت می بیند  و نخ هایبالکی که در هنگام بافت فرش به کار رفته است بر اثر حرارت ، سطحی فرو رفته را در فرش ایجاد می کند . در این مرحله از تولید هر رنگ ، بافت و گلی که توسط نخ هایبالک بافته شده باشد ، بخش فرو رفته ی فرش را تشکیل می دهد .

دستگاه بافت فرش گل برجسته :

مانند انواع دیگر از فرش های ۱۲۰۰ شانه ی ماشینی ، دستگاه بافت فرش های گل برجسته نیز ، واندویل HCI می باشد . این دستگاه دستگاهی پیشرفته است که معمولا برای بافت و تولید فرش هایی با تراکم ۳۶۰۰ استفاده می شود . فرش های گل برجسته از الیاف هیت ست شده تهیه شده اند که این الیاف در فرایند هیت ست خاصیت ضد حساسیت ، مقاومت در برابر حرارت و شست و شو ، درخشندگی و …. به خود می گیرند .
ماشین های بافت این نوع فرش ها تفاوت زیادی با ماشین های تولید فرش های دیگر ندارند و اختلاف اصلی که باعث تمایز میان آن ها شده در جنس نخ خابی است که در تولید فرش ها استفاده می شود . فرش های گل برجسته معمولا در قالب های فرش های ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه و با تراکم های ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ تولید می شوند و ابعاد ۶ ، ۹ و ۱۲ متر و پنج سایز قالیچه مثل همیشه به عنوان اندازه استاندارد برای تولید این فرش ها شناخته شده است .

فرایند تولید فرش گل برجسته :

در هنگام تولید فرش های ماشینی تمام فرش های تولید شده خام می باشند (بدون ریشه ، زیگزال ، چرم لبه فرش ، آهار، شیرینگ) . این عملیات معمولا در شرکت های دیگری که جزو صنایع وابسته و خدماتی صنعت فرش به حساب می آیند انجام می گیرد .
همان طور که پیش از این خدمت شما عرض کردیم در هنگام تولید و قبل از عملیات تکمیل فرش که شامل ( ریشه ، زیگزال ، چرم لبه فرش ، آهار ، شیرینگ ) می باشد ، روی فرش مثل دیگر فرش ها صاف و یک دست می باشد . اما هنگامی که فرش ها در مسیر خط تکمیل فرش ، از روی حوضچه های آهار عبور می کنند و آهار ( نوعی چسب مخصوص است که به پشت فرش ها می زنند ) داده می شوند ، پشت فرش ها به طور کامل خیس می شود . و بعد از عبور فرش ها از قسمت خشک کن که به شکل حرارت غیر مستقیم می باشد ، فرش ها از روی غلطک های داغی عبور می کنند و نخ های هایبالک به کار رفته در فرش ها ، دقیقا همین جا به حرارت ناشی از خشک کن ، واکنش نشان می دهد و مقداری منقبض و جمع می شوند در صورتی که نخ های استاندارد و معمولی که استحکام و مقاومت بسیار بالایی نسبت به حرارت های غیر مستقیم دارند ، به همان حالت اصلی خود باقی می مانند . فرشی که شما در پایان راه ملاحظه می کنید ، در واقع همان فرش گل برجسته ای است که در فروشگاه های فرش می بینید .

با توجه به اهمیت بالای دکوراسیون منازل و نقش فرش و کفپوش در این زیبا سازی دکوراسیون ، نمی ‌شود از زیبایی خاصی که فرش های گل برجسته در دکوراسیون منازل دارند غافل ماند . در حال حاضر عرضه و تقاضای فرش های گل برجسته حدودا ۵۰ ‌درصد از سهم بازار را در اختیار خود گرفته اند و تمایل به خرید این فرش ها رو به افزایش است . فروشگاه زیراگ از جمله فروشگاه هایی است فرش گل برجسته را در رنگ ها و طرح های مختلف در اختیار خریداران می گذارد . شاید رفتن به فروشگاه ها و حضور فیزیکی در بازار برای خریداران دشوار باشد اما فروشگاه ما همواره با بهترین کیفیت در دسترس است و این دشواری را سهل و آسان کرده . خریداران محترم می توانند با مراجعه به سایت فروشگاه زیراگ از محصولات متنوع ما دیدن کنند و از قیمت ها و کیفیت فرش های فروشگاه ما مطلع شوند .

فرش ماشینی گل برجستهخرید فرش گل برجسته :

فروشگاه ما ، فروشگاه فرش زیراگ “zirug” ، عرضه کننده ی انواع فرش گل برجسته در شانه های مختلف ۴۲۰ شانه ، ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه ، ۱۲۰۰ شانه ، ۱۲۵۰ شانه ، ۱۵۰۰ شانه و …. در برند های مختلف و با بهترین کیفیت و متنوع ترین طرح ها و رنگ ها می باشد . تمامی محصولات فروشگاه ما با جدیدترین دستگاه های بافت تولید شده اند و طرح ها و رنگ های محصولات فروشگاه ما کاملا بروز و مدرن می باشد . قیمت فرش گل برجسته ما را هم میتوانید مقایسه کنید.

شما از دسته بندی موجود در همین صفحه به انواع فرش ماشینی گل برجسته دسترسی دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق راه های ارتباطی در صفحه ی تماس با ما، سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست