فرش ۷۰۰ شانه یعنی چه؟

صنعت فرش در طول سال ها پیشرفت بسیاری کرده که امروزه یکی از بزرگ ترین صنعت های دنیا به شمار می رود . سال به سال و روز به روز فرش های جدید با طرح و رنگ و شانه های مختلف وارد بازار فرش می شوند . یکی از این فرش ها که امروزه یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین فرش های ماشینی به شمار می رود، فرش ۷۰۰ شانه است. این فرش ها حد اقل یک چهارم سهم بازار فرش را در اختیار دارند . بسیاری از مشتریان سوالاتی در این رابطه دارند که فرش ۷۰۰ شانه چیست؟ فرش ۷۰۰ شانه یعنی چه؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟ و سوالاتی از این قبیل که در این مطلب قصد داریم فرش ۷۰۰ شانه و ویژگی های آن و همینطور راه های تشخیص این فرش را توضیح دهیم.

تعریف و تشخیص فرش ۷۰۰ شانه :

توضیح شانه برای فرش های ۷۰۰ شانه اینطور است که در هر متر از عرض فرش ، ۷۰۰ گره نخ (نخ خاب) و یا میتوان گفت در سه متر عرض فرش ۲۱۰۰ گره نخ خاب قرار گرفته. به این دلیل که شمارش یک متر از عرض فرش کار نسبتا سختی است، می شود که با شمردن ده سانت از عرض۷۰ گره و یا اینکه در یک سانت دقیقا ۷ گره شانه فرش را محاسبه کرد .

به تعداد گره بافت شده در هر متر طول فرش تراکم طولی یا همان تراکم فرش می گویند. این یعنی وقتی فرشی تراکمش ۱۰۰۰ باشد یعنی به فاصله  یک متر از طول آن فرش ۱۰۰۰ گره وجود دارد. که البته قبل تر هم گفتیم که همینطور میشود ده سانت از فرش را شمرد که اگر تراکم فرش ۱۰۰۰ باشد باید ۱۰۰ گره در طول فرش وجود داشته باشد.
شانه ی فرش های ۷۰۰ شانه ی واقعی ۷۰۰ گره است و معمولا تراکم آن ها ما بین ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ گره می باشد که البته فرش ۷۰۰ شانه ی با تراکم طولی ۲۵۵۰ معروفترین و استانداردترین نوع در بین فرش های ۷۰۰ شانه می باشد .

ویژگی ها و تفاوت فرش های ۷۰۰ شانه :

مهم ترین ویژگی و تفاوت فرش های ۷۰۰ شانه با دیگر فرش ها در ضخامت و دوام این فرش هاست. در مقالات قبلی گفته بودیم که هر چه شانه و تراکم فرش پایین تر باشد، ضخامت فرش نیز بیشتر است و فرش های ۷۰۰ شانه خیلی ریزبافت نیستد و از ضخامت خوبی برخوردارند.
حال اگر که در این فرش ها از الیاف و نخ خوب و درجه یک مثل نخ پود پنبه یا نخ خاب آکرلیک استفاده شود. این امر سبب می شود که فرش لطافت و نرمی خوب و بالای داشته باشد و همینطور این لطافت در کنار ضخامت زیاد این فرش ها باعث طول عمر و دوام بالای فرش ۷۰۰ شانه میشود.

ویژگی و تفاوت دیگر این فرش ها در نخ خاب است که ضخامت فرش را نیز نشان می دهد. در فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه ارتفاع خاب به ترتیب ۸ و ۷ میلی متر است ولی ارتفاع خاب فرش ۷۰۰ شانه ۱۰ میلی متر است و نمره ی نخ خاب این فرش ها ۱۸ سه لا می باشد که این امر نشان می دهد فرش ۷۰۰ شانه ضخیم تر است.

 

در فروشگاه زیراگ می توانید انواع مختلف فرش های ۷۰۰ شانه را در طرح و رنگ های متنوع ، با بهترین کیفیت و با تمام ویژگی هایی که گفتیم ، مشاهده و خریداری کنید. می توانید در صفحه ی فرش ۷۰۰ شانه تمام دسته بندی ها را مشاهده کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۳۳۵۵۷۳۶۰ – ۰۲۱۳۳۵۵۹۳۸۵  تماس حاصل فرمایید.
همچنین اگر تمایل به خرید حضوری دارید ما همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۸:۳۰ شب منتظر شما خواهیم بود. آدرس فروشگاه ما به صورت زیر می باشد:
تهران ، خ مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه مولوی، پلاک ۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست