ماشین های بافندگی راپیری (Rapier Weaving Machine or Rapier Loom)

راپیر چیست

ماشین های مدرن بافندگی فرش همگی از نوع راپیری می باشند که میتوان در فرش ستاره کویر یزد ، فرش خاطره کاشان ، فرش ساوین و… مشاهده نمایید . در واقع، جایگزینی سیستم های پودگذار بیماکو مانند سیستم راپیری، انقلابی در ماشین های بافندگی اعم از پارچه مخمل و فرش به وجود آورد.

در این نوع ماشین ها، عمل پودگذاری توسط یک جفت راپیر انجام می شود. راپیر قطعه ای گیره مانند است که می تواند سر نخ پود را گرفته با حرکت فصل چهارم خود در راستای عرض ماشین بافندگی، آن را به همراه خود به داخل دهنه بافت ببرد. در ماشین های موسوم به تک راپیر، از دو گیره راپیر یکی در سمت راست ماشین و دیگری در اسمت چپ ماشین استفاده می شود.

در این حالت، گیره راپیر سمت راست (قسمت تغذیه نخ های پود)، سرنخ پود را گرفته به سمت نقطه وسط عرض ماشین بافندگی حرکت می کند. هم زمان راپیر سمت چپ نیز به صورت خالی و در خلاف جهت آن وارد دهنه شده، به سمت نقطه وسط عرض ماشین حرکت می کند.

سرعت و راستای حرکت هر دو راپیر به گونه ای تنظیم شده است که دو راپیر دقیقا در نقطه وسط عرض ماشین، به یکدیگر رسیده و در اثر درهم فرورفتن نوک دو گیره، سرنخ پود از راپیر سمت راست به راپیر سمت چپ تحویل داده می شود.

در ادامه عملیات پودگذاری، هردو راپیر در جهت عکس مسیری که به داخل دهنه بافت آمده اند برگشته، از دهنه خارج می شوند. در این حالت راپیری که موقع وارد شدن پر بوده، خالی برمی گردد و راپیری که موقع ورود به دهنه خالی بوده، پر برمی گردد. بدین ترتیب و با اتمام یک سیکل کامل پودگذاری، نخ پود در داخل دهنه بافت جای می گیرد.

 

حرکت دادن راپیر در عرض ماشین

برای حرکت دادن راپیر در عرض ماشین، هر راپیر به سر یک تسمه منعطف پلیمری (فیبر کربن) متصل شده است. به محض تشکیل دهنه، دو تسمه حامل راپیرها در دو کناره ماشین با سرعت به سمت یک نقطه مشترک در وسط عرض بافت حرکت می کنند. پس از انتقال پود از یک راپیر به دیگری، هردو راپیر به سرعت و به واسطه جمع شدن تسمه ها از داخل دهنه بافت بیرون کشیده می شوند.

نخ های پود به طور موازی و منظم در راستای طول فرش در کنار یکدیگر قرار می گیرند و تعداد آنها در واحد طول فرش، تعیین کننده تراکم طولی (پودی) فرش می باشد.

حال چنانچه به هر دلیل نخ پود پاره شود و نیمه کاره در داخل دهنه بافت رها شود، یا اساسا یک نخ پود جا گذاشته شده و دهنه بافت، بدون پود و در نتیجه خالی بسته شود، علاوه بر لطمه ای که به کیفیت بافت فرش وارد می شود، رگهای عرضی نیز در پشت فرش بافته شده مشاهده خواهد شد. بنابراین لازم است تا کنترل دقیقی بر فرآیند پودگذاری ماشین بافندگی فرش اعمال شود.

بدین منظور سنسورهایی در مسیر عبور نخ پود قرار داده می شود تا در صورت پاره شدن نخ، ضمن متوقف کردن ماشین بافندگی و فرآیند بافت، هشدار لازم به بافنده اعلام گردد.

بدیهی است در صورتی که نخ پود در میانه بافت پاره شده باشد، نمی توان عملیات بافندگی را به طور معمول ادامه داد. بنابراین باید ضمن خارج کردن پود پاره شده از داخل دهنه بافت، عملیات پودگذاری و بافت فرش در همان سیکل پودگذاری مجددا تکرار شود تا در اثر خالی بودن جای یک پود، رگهای در پشت فرش مشاهده نشود.

 

دلایل پاره شدن نخ های پود

یکی از دلایل پاره شدن نخ های پود حین بافت، سرعت بالای بافت و در نتیجه حرکت سریع و ناگهانی راپیرها می باشد. در چنین حالتی نخ پود نیز باید به سرعت از روی بوبین باز شود، که معمولا به دلیل موقعیت قرار گرفتن بوبین های نخ پود نسبت به راستای حرکت راپیرها، چنین آمادگی در نخ پود وجود ندارد. در نتیجه نخ پود پاره می شود. برای برطرف کردن این مشکل، نیاز به مکانیزمی برای آماده سازی و رزرو پود می باشد. بنابراین به ازای هر بوبین نخ پود از یک دستگاه رزرو پود» استفاده می شود.

موقعیت چیدمان بوبین های نخ پود در کنار ماشین بافندگی و هم چنین دستگاههای رزرو پود یک ماشین بافندگی فرش و موقعیت قرار گرفتن آنها را نشان می دهد. دستگاه های رزرو پود، نخ پود را به طور پیوسته و آرام از روی بوبین باز نموده و بر روی خود ذخیره می کنند. پس از آن را پیرها با حرکت خود به سمت دهنه، نخ پود را از روی دستگاه رزرو پود باز کرده، به همراه خود به داخل دهنه بافت می برند.

بدین ترتیب حتی در سرعت های بالای پودگذاری ماشین که نیاز به تغذیه سریع نخ پود است، مشکلی پیش نخواهد آمد. البته نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، تنظیم دستگاه های رزرو پود است.

نمره و استحکام نخ پود، سرعت پودگذاری ماشین بافندگی، نوع بافت زمینه فرش، میزان ذخیره شدن نخ پود روی دستگاه رزرو پود، کشیدگی مورد نیاز نخ پود حین پودگذاری و… از جمله عوامل تعیین کننده در تنظیمات دستگاه های رزرو پود است که متخصصین با تجربه با در نظر گرفتن همه عوامل نسبت به تنظیم آنها اقدام می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست