همه چیز درباره ی فرش پرطرفدار طرح افشان

یکی از زیبا ترین ، بهترین و معروف ترین طرح های فرش ایرانی ، طرح افشان است . این طرح ، از قدیم تا به حال یکی از پر طرفدار ترین طرح های فرش بوده و هست . در ابتدا مردم بیشتر از فرش های طرح ترنج استفاده می کردند و بعد ها با حذف کردن ترنج فرش ، طرح افشان به وجود آمد . در این مقاله و در ادامه در مورد این طرح ، ویژگی ها و انواع آن صحبت خواهیم کرد .

فرش طرح افشان چیست؟

معمولا از لچک و ترنج در طرح افشان خبری نیست ، اما امروزه نمونه هایی از این طرح ، طراحی شده است که لچک و ترنج نیز دارد . فرش های این طرح ، از پرطرفدار ترین فرش ها هستند و انواع مختلفی از این طرح زیبا در بازار فرش موجود است که در اکثر آن ها طرح های اسلیمی مانند شاخ و برگ ، بوته و حیوانات را مشاهده می کنیم . در این طرح تمام اعضای نقشه به یکدیگر مرتبط هستند که این مساله در زیبا تر شدن این طرح تاثیر بسزایی داشته است . این را هم بگوییم که فرش های طرح افشان ، مناسب ترین انتخاب برای تازه عروس و داماد ها هستند .
دلیل این که این طرح ها را ، افشان نام گذاری کرده اند این است که ، تمام نقوشی که در این طرح به کار رفته است در تمام سطح فرش پراکنده شده و آن را پوشانده است و حالت پراکندگی و افشانی را به وجود آورده است .

ویژگی های طرح افشان

این طرح خصوصیات خاصی دارد . تمام نقوش در این طرح ، با هم مرتبط هستند و ارتباط منظمی با یکدیگر دارند به شکلی که تصور می شود به هنگام طراحی آن ، قلم هیچ وقت از روی کاغذ برداشته نشده است . از ویژگی ها و خصوصیات دیگری که در مورد این طرح می توان گفت ، قرینه نبودن نقوشی مانند گل ها و برگ هاست و این که اصلا در این طرح قرینه ای وجود ندارد . و مهم ترین ویژگی فرش های این طرح این است که فضای خانه را بزرگ تر نشان می دهند .

انواع طرح افشان

انواع مختلف و متنوعی از طرح افشان موجود است . ولی در این طرح ، گل و برگ درخت از نقوش اصلی به حساب می آیند و از آن ها بیشتر استفاده می شود . همان طور که گفتیم نقش ها متوعی در این طرح به کار می رود و اگر بخواهیم مهم ترین آن ها را بگوییم ، می توان به طرح افشان بندی ، طرح افشان شاخه پیچ ، طرح افشان دسته گل ، طرح افشان حیوانات ، طرح افشان ترنج دار و طرح افشان شکسته اشاره کرد .

 

شما می توانید انواع فرش های طرح افشان را در دسته بندی های فرش ماشینی کاشان، فرش ۷۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش گل برجسته مشاهده و خریداری کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما با شماره ی ۰۲۱۳۳۵۶۶۹۲۹ تماس حاصل فرمایید.
همچنین اگر تمایل به خرید حضوری دارید ما همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۸:۳۰ شب منتظر شما خواهیم بود. آدرس فروشگاه ما به صورت زیر می باشد:
تهران، خ مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه مولوی، پلاک ۳۵

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست